بازار کار رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران از جمله رشته های گروه مهندسی است که به ساخت و نگه داری سیستم های شهری همچون جاده ها، سدها و ساختمان ها می پردازد. کسانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند، مطلوب است ابتدا از درآمد و بازار کار رشته مهندسی عمران ، رتبه قبولی رشته مهندسی عمران، لیست دانشگاه های برتر ایرانی رشته مهندسی عمران و نیز لیست دانشگاه های برتر خارجی مهندسی عمران و حوزه های فعالیت مهندسی عمران مطلع باشند. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوعات در ادامه مطلب به آنها پرداخته ایم.

بازار کار و درآمد رشته مهندسی عمران

مهندسی عمران از تخصص ها و حوزه های مورد نیاز یک جامعه است و با توجه به شاخه های چندگانه آن، بازار کار و درآمد رشته ی مهندسی عمران مطلوب است. بازار کار یک رشته علاوه بر ظرفیت و میزان نیاز یک جامعه به آن، تابع فاکتورهای دیگری همچون میزان مهارت و توانایی و نیز تجربه است. مهندسی عمران نیز از این قائده مستثنی نیست. از این رو بازار کار رشته مهندسی عمران با توجه به مهارت و تجربه و نیز سطح تخصص فارغ التحصیلان این رشته تعیین می شود. اگر رشته ی مهندسی عمران جزو علایق شماست، در جهت تخصص و ارتقای مهارت های خود تلاش کنید و نگران آینده شغلی و درآمد آن نباشید.

رتبه قبولی رشته مهندسی عمران

رتبه قبولی رشته مهندسی عمران با توجه به نوع دانشگاهی که می خواهید در آن پذیرفته شوید، متغیر است. معمولاً اولویت قبولی افراد، پذیرش در دانشگاه های روزانه و سراسری است. از این رو برای قبولی در این رشته در دانشگاه سراسری میانگین درصد دروس عمومی شما باید 8 درصد به بالا و میانگین درصد دروس تخصصی 7 درصد باشد. در کنار این درصدها، باید به متغیرهای ظرفیت پذیرش هر ساله دانشگاه ها و نیز سهمیه منطقه خود نیز توجه نمایید.

لیست دانشگاه های رشته مهندسی عمران

1- دانشگاه تهران 2- دانشگاه صنعتی امیر کبیر 3- دانشگاه صنعتی شریف 4- دانشگاه علم و صنعت ایران 5- دانشگاه تربیت مدرس 6- دانشگاه صنعتی اصفهان 7- دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی 8- دانشگاه علوم و تحقیقات تهران 9- دانشگاه فردوسی مشهد 10- دانشگاه شیراز

لیست 15 دانشگاه برتر خارجی رشته مهندسی عمران

رتبه نام دانشگاه یا موسسه کشور امتیاز
1 موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) ایالات متحده 87.0
2 دانشگاه ایلینویز ایالات متحده 86.8
3 دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ایالات متحده 85.7
4 دانشگاه توکیو ژاپن 83.9
4 دانشگاه کمبریج انگلستان 83.9
6 دانشگاه تگزاس در اوستین ایالات متحده 83.8
7 دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) سنگاپور 83.6
8 دانشگاه کیوتو ژاپن 83.1
9 امپریال کالج لندن انگلستان 82.8
10 دانشگاه هنگ کنگ هنگ کنگ 82.3
11 دانشگاه استنفورد ایالات متحده 82.2
12 دانشگاه علوم و تکنولوژی هنگ کنگ هنگ کنگ 81.9
13 موسسه فدرال تکنولوژی سوئیس، ETH زوریخ سوئیس 81.0
14 دانشگاه فنی دلفت هلند 80.6
15 دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ هنگ کنگ 80.0

 
حوزه های فعالیت رشته مهندسی عمران
حوزه های فعالیت رشته مهندسی عمران با توجه به نوع تخصص فرد تعیین می شود. مهندسان عمران در طراحی، ساخت و اجرا و نظارت طرح ها و سازه های عمرانی آموزش می بینند و بر ای اساس در هرب کدام از این مراحل به کار مشغول می شوند. حوزه های فعالیت یک مهندس عمران وزارت راه و ترابری، سازمان های ساخت کانال ها و پل ها، سدسازی، وزارت مسکن و شهرسازی، ساخت سازه های آبی و هوایی است و می تواند گسترده تر باشد. همچنین یک فارغ التحصیل مهندسی عمران می تواند یک مرکز طراحی و نقشه داری و ساخت و نظارت بر ساختمان ها را تأسیس کند و به صورت مستقل فعالیت نماید.
در این مقاله به بررسی موضوع بازار کار رشته مهندسی عمران پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله مشاوره انتخاب رشته بزنید. 
اگر سوالی در زمینه بازار کار رشته مهندسی عمران ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.