بازار کار رشته جغرافیا

نویسنده : زینب دادور
۰۶ فروردین ۹۷ ۲۴۴ ۱

بازار کار رشته جغرافیا

رشته جغرافیا از جمله رشته های علوم انسانی است که روابط انسان با محیط طبیعی و مکانی وی را بررسی  تحلیل می نماید و در جهت ارتقا و بهبود این شناخت ایجاد شده است. جغرافیا یک دانش جذاب و کاربردی است و علاقه مندان به این رشته قبل از ورود به آن می بایست از بازار کار و درآمد رشته جغرافیا، رتبه قبولی رشته جغرافیا، گرایش های رشته جغرافیا و حوزه های فعالیت رشته جغرافیا مطلع باشند.

بازار کار و درآمد رشته جغرافیا

بازار کار و درآمد رشته جغرافیا با توجه به اینکه در سازمان ها و مراکز گسترده ای به این رشته نیاز دارند، می تواند قابل توجه باشد. یک کارشناس جغرافیا اگر از تخصص و مهارت های حرفه ای رشته ی خود همچون برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی گردشگری، کارتوگرافی و دیگر مهارت ها برخوردار باشد، می تواند جایگاه شغلی و موقعیت کاری قابل قبولی در ارگان های دولتی یا خصوصی به دست آورد. همچنین به عنوان محقق و پژوهشکده فارغ التحصیلان رشته جغرافیا می تواند در مراکز آموزشی به پژوهش و تدریس مشغول شوند. درست است که باید نیازهای جامعه برای یک رشته را سنجید و با توجه به اینکه رشته های علوم انسانی کمتر مورد استقبال قرار می گیرند، اما این وضعیت دام همیشگی ندارد و اینکه در رشته ای که فرد علاقه و انگیزه دارد و مهارت های حرفه ای آن را یاد گرفته است، همیشه شغل و درآمد وجود دارد.

رتبه قبولی رشته جغرافیا

قبولی در رشته جغرافیا در دانشگاه های خوب و معتبر کشور چندان دشوار نیست. یک داوطلب برای اینکه رتبه قبولی رشته جغرافیا را بدست آورد، باید حداقل در دروس تخصصی میانگین 17 درصد و در دروس عمومی میانگین 12 درصد را کسب نماید. در کنار کسب این درصدها می بایست ظرفیت ها و سهمیه مناطق را نیز مدنظر داشت.

گرایش های رشته جغرافیا

گرایش های رشته جغرافیا در مقاطع کارشناسی شامل پنج شاخه است که 1- کارتوگرافی: به تهیه و طراحی نقشه ها به منظور درک و استفاده در بخش های اقتصادی، گردشگری، فرهنگی و نیز صنایع نظامی و دفاع ملی می پردازد.

2- جغرافیای انسانی: در دو بخش جغرافیای شهری و روستایی تحقیق و بررسی انجام می دهد.

3- برنامه ریزی شهری: با توجه به روابط دو سویه انسان و محیط به بررسی و ارائه راهکار به منظور ایجاد روابط بهینه اقتصادی و جمعیتی توجه دارد.

4- جغرافیای سیاسی و نظامی، نقش پدیده های جغرافیایی را روابط نظامی و سیاسی و نیز جنگ ها بررسی می کند.

5- جغرافیای طبیعی: تأثیر و تأثر محیط طبیعی و پدیده های طبیعی بر انسان و محیط انسانی را بررسی می کند.

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد رشته جغرافیا 11 گرایش است که به شرح زیر است:

آب و هواشناسی شامل گرایش های:

1- آب و هواشناسی کشاورزی، 2- آب و هواشناسی کاربردی، 3- مخاطرات آب و هوایی، 4- تغییرات آب و هوایی اقلیمی، 5- آب و هواشناسی سینوپتیک، 6- آب و هواشناسی شهری، 7- آب و هواشناسی ماهواره ای

2- ژئومورفولوژی شامل گرایش های:

1- برنامه ریزی محیطی

2- هیدروژئومورفولوژی در برنامه ریزی محیطی)

3- جغرافیا و برنامه ریزی شهری

4- جغرافیا و برنامه ریزی روستایی

5- برنامه ریزی آمایش سرزمین

6- مخاطرات محیطی

7- جغرافیای سیاسی

8- جغرافیای نظامی

9- طبیعت گردی

10- جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری

11- جغرافیا و دفاع مقدس

 

حوزه های فعالیت رشته جغرافیا

کارشناسان رشته جغرافیا در طیف گسترده ای از مراکز و سازمان های دولتی و خصوصی امکان فعالیت و اشتغال دارند. از این رو حوزه های فعالیت رشته جغرافیا شامل وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، بنیاد مسکن، دانشگاه ها و مدارس، مراکز تحقیقاتی، سازمان محیط زیست و نیز مراکز جغرافیایی ارگان های نظامی است.

 


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۱ دیدگاه
  • user_default_pic ز.ش
    توسط ز.ش در تاریخ ۰۶ مهر ۹۷ reply_comment like_comment 0
    سلام من امسال دررشته جغرافیاقبول شدم دانشگاه پیام نور..میخواستم بدونم آینده شغلی داره یان