انواع کسری خدمت ۹۷

نویسنده : مهربان
۲۸ خرداد ۹۷ ۱۰۹ ۰

انواع کسری خدمت 97

 

جهت اطلاع از انواع کسری خدمت می توانید در سراسر کشور با شماره 9099071973 تماس حاصل نمایید


پاسخگویی از 8 صبح الی 1 بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید

 

در این مقاله به انواع کسری خدمت 97 خواهیم پرداخت.

سربازی در ایران به خدمت سربازی عمومی گفته می شود که افراد (مردان) با کامل شدن 18 سالگی به خدمت سربازی اعزام می شوند، در برخی موارد استثناهایی شامل حال برخی افراد می شود و به معافیت خدمت سربازی و یا کسر از خدمت منجر می شود. در این مقاله به معرفی انواع کسری خدمت 97 و شرایط هر یک از انواع کسری خدمت 97 پرداخته ایم.

گذراندن دوره سربازی برای تمامی مشمولان خدمت سربازی اجباری می باشد. بنابراین در صورت رسیدن به سن مشمولیت (18 سال تمام تا 50 سال تمام) در صورت عدم ادامه تحصیل یا انصراف از تحصیل و ... می بایست برای خدمت سربازی اقدام نمایند.

فرایند اقدام برای کسری خدمت و مدارک لازم جهت اقدام به کسری خدمت در مقالات مجزا به صورت کامل و مفصل توضیح داده شده است. عزیزان برای اطلاع هر یک به مقالات مربوطه مراجعه نمایند.

برای کسری خدمت چند را وجود دارد در ادامه به انواع این کسری خدمت 97 خواهیم پرداخت.

انواع کسری خدمت

 • کسر از خدمت ایثارگران
 • کسر از خدمت فرزند
 • کسر از خدمت نخبگان
 • کارکنان وظیفه غیر بومی در مناطق امنیتی غیر درگیر، مناطق عملیاتی، مناطق محروم و بد آب و هوا
 • کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر
 • کسر از خدمت بسیج

مشمولان خدمت سربازی توجه داشته باشند که به ازای هر 1 الی 3 ماه غیبت، 3 ماه اضافه خدمت به آنها تعلق می گیرد و به ازای هر 3 ماه الی 1 سال غیبت و یا تأخیر در ارسال دفترچه 6 ماه اضافه خدمت به مشمولان خدمت تعلق خواهد گرفت. و در صورت غیبت بیش از 1 سال، مشمول فراری محسوب شده و می بایست به مراجع قضایی معرفی شود.

لازم به ذکر است از  شرایط دریافت کسری خدمت عدم وجود غیبت می باشد. بنابراین مشمولان به خدمت با رسیدن به سن 18 سالگی در صورت عدم ادامه تحصیل یا اتمام تحصیل و یا انصراف، سریعاً برای مشخص شدن وضعیت خود اقدام کنند.

 

کسری خدمت

 • خدمت مناطق امنیتی غیر درگیر، مناطق عملیاتی و مناطق محروم و بد آب و هوا 2 ماه کسر از خدمت خواهند داشت و مدت سربازی آنان 19 ماه است.
 • خدمت کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر، 3 ماه کسری خدمت خواهند داشت و مدت سربازی آنان 18 ماه است.
 • خدمت مشمولان متأهل و فرزند دار به ازای هر فرزند 3 ماه کسری از خدمت خواهند داشت.
 • میزان کسری خدمت بسیج (بیش از یک سال) با توجه به فعالیت ها و مسئولیت های متفاوت از 1 الی 6 ماه کسری خدمت وجود خواهد داشت.

پروژه کسری از خدمت

دانشجویان غیر غایب با مدرک لیسانس و بالاتر می توانند با انجام پروژه کسری خدمت بگیرند. البته میزان کسری خدمت به سختی پروژه بستگی دارد و می بایست 2 ماه آموزش طی شود.

دانشجویان فوق لیسانس و بالاتر می توانند در حین تحصیل پروژه خود را انجام دهند و حداکثر 19 ماه کسری خدمت دریافت نمایند. مشمولان خدمت می توانند برای استفاده از این طرح حداکثر 2 پروژه قبل از خدمت و در حین خدمت 1 پروژه اخذ نمایند.

رشته هایی که تحقیقات آن ها نظری است، حداکثر 6 ماه کسری برای هر پروژه خواهند داشت و پروژه های شبیه سازی شده می توانند تا 9 ماه کسری (برای هر پروژه) دریافت کنند.

توجه داشته باشید در صورتی که بیش از 2 ماه کسری خدمت بابت پروژه دریافت می شود، دارای 2 دفاع در سازمان و بنیاد نخبگان هستند.

برای اخذ پروژه به سازمان هایی که مرتبط با رشته ی شما می باشد، اقدام نمایید و نیاز است به عضو یکی از دو بنیاد زیر شوید:

 • بنیاد نخبگان ملی
 • بنیاد نخبگان مسلح

پس از مراجعه به بنیاد و گرفتن معرفی نامه، به ارگان های مربوطه مراجعه خواهید کرد و پروژه را دریافت می نمایید و بعد از انجام نامه نگاری جهت اخذ نامه شروع پروژه، کار روی پروژه را آغاز خواهید کرد و بعد در درفاع اولیه در ارگان مربوطه نامه اتمام کاری را دریافت می نمایید و بعد از گرفتن پروژه دوم و اتمام آن زمان دفاع از جانب بنیاد ملی نخبگان نیروی مسلح اعلام می شود، پس از دفاع، جلسه کمیسیون و مدت زمان کسری برگزار می شود و بعد از گرفتن نامه کسری بعد از 2 روز با مراجعه به نظام وظیفه، ثبت نام خود را تا 10 روز بعد از آن انجام خواهید داد.

 

 

جهت اطلاع از انواع کسری خدمت می توانید در سراسر کشور با شماره 9099071973 تماس حاصل نمایید


پاسخگویی از 8 صبح الی 1 بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید