انتقالی دانشگاه

 • جزئیات شرایط انتقال دانشجویان دانشگاه در حال تحصیل
 • مشاوره موارد مجاز برای انتقال از دانشگاهی به دانشگاه دیگر
 • شرایط انتقالی از دانشگاه دولتی و میزان پذیرش دانشجوی انتقالی
 • نحوه درخواست انتقالی و زمان انتقالی

بعضی از دانشجویان بنا به دلایل دوری از خانواده و یا شرایط شغلی و فردی خود تصمیم به انتقال می گیرند. درخواست انتقالی به معنی تغییر محل دانشگاه مبدأ دانشجو به دانشگاه مقصد است. اگر در شرایطی هستید که قصد انتقال دارید اما با ابهامات و سؤالات مختلفی رو به رو هستید، توصیه می کنم حتماً ادامه مطالب را دنبال کنید.

خانم ها در اولویت انتقال و مهمان دانشگاهی قرار دارند

درخواست انتقالی

متقاضیانی که می خواهند مهمان شوند یا انتقالی بگیرند، لازم است در زمان مشخص شده برای ثبت درخواست خود در سیستم خدمات آموزشی دانشگاه مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند. بر طبق روال ضوابط مهمان و انتقال دانشجو، سکونت دائم یا مدت دار وی در شهری که قصد انتقال به دانشگاه آنجا را دارد، اهمیت دارد و معمولاً اولویت انتقال و مهمان با دانشجویان خانم می باشد. غالباً ثبت درخواست انتقالی دانشگاه و مهمان شدن در اواسط بهار انجام می شود و تا پایان تابستان هر دو دانشگاه مبدأ و مقصد فرصت دارند تا بررسی های لازم جهت پذیرش فرد متقاضی را انجام دهند. دانشجویان پذیرش شده به عنوان مهمان در طی یک ترم در دانشگاه مقصد ادامه تحصیل می دهند و در صورت موافقیت انتقال دائم او، از این به بعد به عنوان دانشجویی جدید دانشگاه مقصد پذیرفته خواهد شد.

انتقال و مهمان دانشجوی دولتی، فقط به دولتی ممکن است

درخواست انتقالی دانشگاه

انتقال از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر معمولاً بر اساس سنخیت و ویژگی های مشترک آن دو صورت می گیرد. بدین معنی که انتقالی دانشگاه آزاد اسلامی ، انتقالی دانشگاه دولتی ، انتقالی دانشگاه پیام نور ، انتقالی دانشگاه غیر انتفاعی و انتقالی دانشگاه علمی کاربردی به هرکدام از واحدهای دیگر این دانشگاه ها در شهر محل سکونت دانشجوی متقاضی صورت می گیرد. در این میان انتقال دانشگاه دولتی به دانشگاه شبانه و غیر انتفاعی و نیز از روزانه دولتی به پیام نور نیز وجود دارد و در واقع انتقال دانشجو از دانشگاه های دولتی روزانه به دانشگاه های پایین تر امکان پذیر است، اما بر عکس آن ممکن نیست. برای مثال متقاضیان انتقال دانشگاه شریف یا انتقال دانشگاه علوم پزشکی تهران با دانشگاه مقصد پایین یا همطراز انجام می شود، اما بر عکس این قضیه غیر ممکن خواهد بود.

میزان پذیرش دانشجوی انتقالی از سوی دانشگاه ها

دانشگاه های مختلف کشور برای پذیرش دانشجویان انتقالی بسته به سیاست های آموزشی خود و قوانین مربوط به امور آموزشی از ظرفیت های متفاوتی برخوردار هستند. دانشگاه های غیر انتفاعی از دانشگاه های تهران، ظرفیت یک چهارم کل متقاضیان و دانشگاه های استان تهران کمتر از ¼ و حدود 20 درصد ظرفیت پذیرش دارند. دانشگاه های غیر دولتی هم به حدود 14 درصد بیشتر به نسبت کل دانشجویان را دارا هستند.

شرایط انتقالی از دانشگاه دولتی به دولتی

دانشجوی پذیرفته شده برای انتقال ابتدا به صورت مهمان خواهد بود. این دانشجو باید در سه ترم متوالی میانگین نمرات بالاتر از دانشجویان هم رشته و هم ورودی دانشگاه مقصد را کسب نماید و در صورت عدم احراز آن باید به دانشگاه اولیه خود باز گردند. همچنین دانشجویان انتقالی از دانشگاه دولتی به دولتی در مدت زمان مهمان شدن، باید شهریه مطابق با تعرفه دانشجویان نوبت دوم پرداخت کنند و امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی دانشگاه جدید را نخواهند داشت.

انتقال دانشجویی آزاد فقط برای ورودیان با آزمون است

نحوه درخواست انتقالی

شرایط اختصاصی نقل و انتقالات دانشگاه آزاد

متقاضیان انتقال و مهمانی دانشگاه آزاد با مراجعه به سیستم منادا به آدرس monada.iau.ir می توانند درخواست خود را ثبت نمایند. بر اساس آیین نامه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد موارد زیر مشمول مهمان و انتقالی می شوند:

 • انتقال دانشگاه آزاد ایثارگران 25 درصد و بالار و همسر و فرزندان آنان را شامل می شود.
 • معلولان جسمی و نابینا و ناشنوا
 • همسر و فرزندان اعضای هیأت علمی تمام وقت شاغل، بازنشسته و فوت شده و نیمه وقت دانشگاه آزاد
 • انتقال فارغ التحصیلان دبیرستان های سما

شرایط عمومی نقل و انتقالات دانشگاه آزاد

 • امکان درخواست انتقال برای دانشجویان پذیرفته شده از طریق آزمون وجود دارد.
 • دانشجویان پژوهش محور نمی توانند درخواست انتقال بدهند.
 • واحدهای الکترونیکی و غیر حضوری به سایر واحدها منتقل نمی شوند.
 • متقاضیان انتقال و مهمانی دانشگاه آزاد باید از وجود مقطع تحصیلی، رشته و گرایش و سال قبولی خود در دانشگاه مقصد مطمئن باشند. پس از آن فرم درخواست را پر نمایند.
 • انتقال از واحدهای بین الملل تنها به واحد بین الملل صورت می گیرد.

قوانین و ضوابط درخواست انتقالی دانشگاه آزاد 99 به شرح بالا است و احتمالاً زمان انتقالی و نحوه درخواست انتقالی در سال 1400 نیز تغییری نخواهد کرد.

زمان انتقالی

بایستی به این نکته دقت کنید که زمان انتقالی بسیار حائز اهمیت است. اگر زمان انتقالی را از دست بدهید، حتی اگر درخواست انتقالی هم بدهید، فرصت خود را از دست خواهید داد.زمان انتقالی دانشگاه ازاد از 1 تا 15 دی ماه سال 99 و از طریق سایت منادا انجام میشود. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از نحوه درخواست انتقالی ، شرایط درخواست انتقالی دانشگاه ، زمان انتقالی و هر آنچه که باید در زمینه درخواست انتقالی بدانید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

در این مقاله به بررسی شرایط انتقالی دانشگاه پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله نقل و انتقالات دانشگاه آزاد بزنید.
اگر سوالی در زمینه شرایط انتقالی دانشگاه ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.