انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی

مهندسی شیمی تلفیقی از علم شیمی و مهندسی است که در زمینه های تولید، طراحی و بهره برداری از صنایع و محصولات شیمیایی فعالیت دارد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد به 13 کرایش مجزا تقسیم می شود و این تنوع گرایش جذابیت های زیادی برای داوطلبان این رشته دارد. کنکور ارشد در 6 و 7 اردیبهشت برگزار شد و نتایج اولیه آن و نیز انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی بعد از بازه ی زمانی یک ماهه اعلام خواهد شد. انتخاب رشته دارای زمان، شرایط و اصولی است که در ادامه برای متقاضیان مهندسی شیمی کامل و مختصر شرح داده ایم.


زمان انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی 

زمان انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی بعد از اعلام نتایج کنکور ارشد است. زمان دقیق انتخاب رشته ارشد همزمان با انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته ارشد در 10 خردادماه خواهد بود.  در این تاریخ تعیین شده مطابق دفترچه ثبت نام کنکور ارشد لازم است داوطلبان نسبت به انتخاب 100 کد رشته محل اقدام نمایند. در مقطع ارشد، رشته ها دارای کد ضریب هستند. بدین صورت که کد ضریب های مجموعه مهندسی شیمی 13 تاست که همان گرایش های آن می باشد.

مشاوران آیدانیتو می توانند شما را در داشتن انتخاب رشته ای حرفه ای در ارشد مهندسی شیمی یاری کنند. با آن ها تماس بگیرید.

تمامی این 13 گرایش دارای کد ضریب 1 می باشند. تمدید زمان انتخاب رشته مشخص نیست. از این رو متقاضاین ضروری است در تاریخ و مهلت تعیین شده برای انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی اقدام کنند. عدم انتخاب رشته به معنای انصراف داوطلب تلقی خواهد شد. تاریخ انتخاب رشته و انتخاب 100 کد رشته محل برای داوطلبان انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی سراسری و آزاد یکسان است.

انتخاب رشته حرفه ای نیمی دیگر از راهی است که بایستی پس از کسب رتبه مجاز بپیمایید

نحوه انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی

بعد از اعلام نتایج اولیه ارشد، مسیر داوطلبان دانشگاه های سراسری و آزاد از هم جدا می شود و علاقه مندان به انتخاب رشته واحدهای دانشگاه آزاد بعد از رویت کارنامه در سازمان سنجش می بایست به سایت سنج و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه کنند و با وارد نمودن کد دسترسی و خرید کارت اعتباری، انتخاب رشته 100 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته وارد نمایند و دیگر مراحل انتخاب رشته را طی کنند. اما متقاضیان دانشگاه های سراسری در همان سایت سازمان سنجش بدون خرید کارت اعتباری انتخاب رشته لازم است مراحل آن را طی کرده و انتخاب رشته خود را انجام دهند. بعد از انجام انتخاب رشته، یک کد 15 رقمی برای داوطلبان صادر می شود که به معنای تأیید انجام انتخاب رشته است. عدم دریافت آن به مقوله عدم انتخاب رشته خواهد بود.

شرایط انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی

تمامی داوطلبانی که بعد از انتشار نتایج اولیه مطابق با کارنامه کتبی خود مجاز به انتخاب رشته در هر یک از کد ضریب های مجموعه رشته خود شده اند، دارای شرایط انتخاب رشته هستند. ممکن است داوطلبی مجاز به انخاب رشته در یک کد ضریب در هر یک از دانشگاه های سراسری و آزاد شده باشد و داوطلبی در همه ی آنها مجاز شده باشد. ملاک پذیرش و قبولی در دوره ارشد، رتبه متقاضیان خواهد بود.

انتخاب رشته اصولی ارشد مهندسی شیمی

به منظور انتخاب رشته اصولی  اولین اقدام آگاهی از گرایش های هر رشته است. به همین منظور در ابتدا بایستی به معرفی گرایش های ارشد مهندسی شیمی بپردازیم. گرایش های ارشد مهندسی شیمی عبارتند از: 1- فرآیند جداسازی 2- طراحی فرآیند 3- ترموسیتیک و کاتالیست 4- محیط زیست 5- مدل سازی، شبیه سازی و کنترل 6- فرآوری و انتقال گاز 7- صنایع پتروشیمی 8- صنایع غذایی 9- صنایع شیمایی معدنی 10- نانوفناوری 11- پلیمر 12- زیست پزشکی 13- پدیده های انتقال در قدم دوم توجه به کد ضریب نیز حائز اهمیت است. با توجه به تعداد کد ضریب های رشته های کارشناسی ارشد ، در کارنامه داوطلبان رتبه و تراز و … به صورت مجزا مشخص می شود. در رشته مهندسی شیمی تنها یک کد ضریب وجود دارد، بنابراین تنها یک رتبه مشخص خواهد شد.
لازم است نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:
  • اولویت های خود را در گام نخست بر طبق علاقه و سپس استراتژی های علمی و شغلی خود چینش کنید.
منظور از استراتژی های علمی شغلی این است که به آینده ی کاری و آینده پژوهشی و علمی هر یک از گرایش ها چقدر اهمیت می دهد.
  • کارنامه سالهای قبل را آنالیز کنید و بر طبق آنها محدوده درصدهای دروس و رتبه های قبولی هر یک از دانشگاه های مورد نظر خود را مشخص کنید و دانشگاهی که احتمال قبولی شما در آن بیشتر است را جلوتر از بقیه بزنید. همچنین به دانشگاه مقطع لیسانس خود نیز توجه داشته باشید.
  • به شرایط جغرافیایی، فرهنگی و بعد مسافت هر یک از دانشگاه هایی که وارد فرم انتخابرشته می کنید، توجه داشته باشید و از همین حالا تکلیف خودتان را روشن کنید. چون در صورت عدم توجه به این مواردو قبولی و ثبت نام شما در دانشگاه که با آن نمی توانید سازگار شوید، دردسرهای زیادی برایتان به بار خواهد آورد. آموزش رایگان یا غیر رایگان آنها را نیز مدنظر داشته باشید.
عملی کردن این دستورالعمل ها، انتخاب رشته مهندسی شیمی را برای شما اصولی و حرفه ای خواهد کرد.

با چه رتبه ای در چه دانشگاهی قبول می شویم؟

به نظر می رسد یکی از ضروری ترین کارهایی که بایستی پیش از انتخاب رشته به آن بپردازیم ، این است که بدانیم کسانی که سال های پیش در موقعیت ما بوده و رتبه و ترازی مشابه ما کسب نموده اند ، در سال جاری در کدام دانشگاه پذیرفته شده اند. به همین منظور در ادامه به بررسی برخی از رتبه های کسب شده در کنکور 96 و دانشگاه هایی که این داوطلبان در آن ها پذیرفته شده اند ، می پردازیم.
گرایش نوبت پذیرش دانشگاه مورد پذیرش محل تحصیل رتبه
انرژي ومحيطزيست روزانه دانشگاه تهران تهران 285
پديده هاي انتقال نوبت دوم دانشگاه سيستان وبلوچستان زاهدان 2623
پليمر نوبت دوم دانشگاه كاشان کاشان 1675
ترموسينتيك وكاتاليست روزانه دانشگاه صنعتي مالك اشتر تهران 813
طراحي فرايند روزانه دانشگاه تهران تهران 55
طراحي فرايند نوبت دوم دانشگاه تربيت مدرس تهران 269
طراحي فرايند نوبت دوم دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي تهران 443
طراحي فرايند روزانه دانشگاه اصفهان اصفهان 607
طراحي فرايند نوبت دوم دانشگاه تبريز تبریز 1310
طراحي فرايند نوبت دوم دانشگاه گيلان رشت 1348
طراحي فرايند پرديس خودگردان دانشگاه تبريز تبریز 5299
فراوري وانتقال گاز روزانه دانشگاه فردوسي مشهد مشهد 827
فرايندهاي جداسازي روزانه دانشگاه صنعتي اصفهان اصفهان 375
فرايندهاي جداسازي روزانه دانشگاه تهران (پردیس فارابی قم) قم 684
فرايندهاي جداسازي روزانه دانشگاه رازي كرمانشاه 1067
فرايندهاي جداسازي مجازي دانشگاه علم وصنعت ايران تهران 3789
فرايندهاي جداسازي پرديس خودگردان دانشگاه علم وصنعت ايران تهران 4070
محيطزيست نوبت دوم دانشگاه صنعتي اميركبير تهران 273
مهندسي سيستم هاي انرژي روزانه دانشگاه تخصصي فناوري هاي نوين امل آمل 1424
مهندسي شيمي روزانه دانشگاه شيراز شیراز 219
مهندسي شيمي روزانه پژوهشگاه شيمي ومهندسي شيمي ايران تهران 588
نانوفناوري نوبت دوم دانشگاه كاشان کاشان 1631
نانوفناوري نوبت دوم دانشگاه فردوسي مشهد مشهد 1846
نانوفناوري پرديس خودگردان دانشگاه شيراز شیراز 4844

اول شناخت ارشد مهندسی شیمی بعد انتخاب رشته!!!!!

به طور مسلم اولین مورد مهم و اساسی در زمان انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی شناخت کامل این رشته تحصیلی دانشگاهی است. حال اگر تصمیم قطعی خود را برای تحصیل در ارشد مهندسی شیمی گرفته اید و در این مورد تردیدی ندارید برای کسب اطلاعات بیشتر و شناخت دقیق تر این رشته تحصیلی در دوران کارشناسی ارشد با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.

پس از بررسی دقیق انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی ، پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله گرایش های ارشد مهندسی شیمی بزنید.

اگر سوالی در زمینه انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.