امریه

در این مقاله قصد داریم با پرداختن به موضوع امریه ، مشمولان خدمت را از نحوه و چگونگی گرفتن آن مطلع کنیم. علاوه بر موضوعات گفته شده برخی از ارگان های امریه دهنده را نیز معرفی خواهیم کرد تا با این مسئله بیشتر آشنا شوید، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید. همان طور که می دانید خدمت سربازی امری 21 ماهه و اجباری است که تمام پسران و مردان را تا زمانی که در سن مشمولیت قرار دارند، دربر می گیرد. در واقع عدم خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران محدودیت های بسیاری را برای افراد ایجاد می کند که در نهایت مشمولین را وادار به انجام سربازی می کند. اما شاید با کسب اطلاعات جامع نسبت به نظام وظیفه ، راهکارهایی وجود داشته باشد تا شما عزیزان را با شرایط بهتری این دوران را سپری کنید. حال که مجبور به خدمت سربازی هستید بهتر است ابتدا از مسئله امریه مطلع شوید ، امریه چیست و چه افراد می توانند از آن استفاده کنند؟ همراه ما باشید.

امریه سربازی

همان طور که می دانید سربازان عزیز در نیروهای مسلح  خدمت می کنند یعنی در ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و …، اما با توجه به قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران در موراد خاص امکان گذراندن سربازی در ارگان ها و ادارات دولتی نیز وجود دارد. برخی از افراد که نگران از دست دادن شغل خود هستند، با گرفتن امریه دیگر نگرانی نخواهند داشت. حقوق این دسته از افراد مانند سربازان خواهد بود و شاید در برخی از ارگان ها با اختلاف ناچیزی از سایر سربازان حقوق دریافت شود، اما ساعات خدمت در ادارات دولتی همانند سایر کارکنان آن اداره خواهد بود. توجه داشته باشید که مهم ترین شرط گرفتن امریه غیبت نداشتن است. بنابراین افرادی که شامل غیبت در سربازی هستند، نمی توانند از آن استفاده کنند. و این نکته را در نظر بگیرید که امکان انصراف بعد از پذیرفته شدن درخواست شما با امریه وجود ندارد، بنابراین در انتخاب خود دقت داشته باشید . زمانی که شما در خدمت اداره باشید برای شما سوابق استخدامی محسوب می شود، اما تعهدی به استخدام شما در آینده و بعد از اتمام دوره سربازی وجود نخواهد داشت.

اولویت در پذیرش امریه

همان طور که مطلع شدید امریه گرفتن برای انجام خدمت سربازی مطلوب و مورد تقاضای عده ی زیادی از مشمولان است. اما تعداد محدودی از افراد می توانند امریه ارگان مورد نظر را بگیرند. به این دلیل که نیاز ادارات دولتی به سربازان امریه محدود است. اما کدام یک از افراد در اولویت گرفتن امریه هستند؟ مشمولانی که در خانواده ایثارگران و یا آن دسته از مشمولان که متأهل هستند در اولویت اول امریه قرار می گیرند. امریه گرفتن به این صورت است که مشمول بعد از گذراندن 2 ماه آموزشی خود، در اداره ای که امریه دریافت کرده است، مشغول به کار می شوند. با توجه به مقررات موجود، مدت خدمت سربازی کارکنان وظیفه مأمور به دستگاه های غیر نظامی (امریه) 24 ماه است، در واقع این دسته از سربازان 3 ماه بیشتر از کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح و یگان حفاظتی در مناطق عادی به خدمت می پردازند. ارگان های امریه بگیر متعدد هستند و مشمولان می توانند با توجه به مدرک خود یکی از آن ها را انتخاب کنند به عنوان مثال رشته حقوق، وزارت دادگستری، قوه قضائیه، ثبت اسناد، رشته مهندسی، وزارت مسکن، وزارت جهاد کشاوری، شهرداری و … هستند. بعد از مطالعه امریه مقاله پذیرش سربازی را مطالعه کنید. مشمولان خدمت سربازی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و نیاز به مشاوره پیرامون امریه با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرند.