ازدواج موفق

ازدواج کردن اتفاق بزرگی است. کسی که یک زندگی مشترک را آغاز می کند در واقع سبک زندگی اش را کاملاً تغییر می دهد. زندگی یک فرد مجرد با زندگی یک فرد متأهل تفاوت های اساسی دارد. پس طبیعی است که وقتی زن یا مردی تصمیم می گیرد چنین تغییر بزرگی را در مسیر زندگی اش ایجاد کند، انتظار داشته باشد که همسفرش همیشگی و سفرش موفق باشد.

اما ازدواج های موفق چه ویژگی هایی دارند؟ آیا ازدواج موفق یک ازدواج عاشقانه است؟ آیا تفاهم لازمه یک ازدواج موفق است؟ همسران برای حفظ کیفیت زندگی مشترک باید چه کنند؟ چطور می توان با رضایت و میل قلبی در کنار کسی پیر شد؟ همسران برای یک ازدواج موفق چه احتیاجاتی دارند؟ در این مقاله به مهم ترین ملزومات یک ازدواج موفق می پردازیم.

معیارهای ازدواج موفق

بدون شک معیارهای ازدواج موفق فراوان هستند اما برای درک اینکه ازدواج موفق کدام است؟ ، می‌توان به معیارهای زیر اشاره کرد:

عشق / تعهد

عشق مثل یک تصمیم است و موجب متعهد ماندن به دیگری می شود. عشق چیزی بیشتر از یک احساس زودگذر است که در برنامه های تلویزیونی، فیلم ها و رمان های عاشقانه به نمایش گذاشته می شود.

احساسات می آیند و می روند اما یک تصمیم واقعی برای متعهد ماندن، همیشگی است و این در واقع همان تعریف حقیقی عشق است. وقتی اوضاع خوب است، متعهد ماندن سخت نیست. اما عشق واقعی زمانی ظاهر می شود که در دشواری ها متعهد بمانیم.

وفاداری جنسی

وفاداری جنسی در زندگی مشترک فقط مربوط به بدن ها نیست بلکه شامل چشم ها، ذهن، قلب و روح هم می شود. وقتی ما در ذهن مان در مورد فردی دیگر خیال پردازی های جنسی داشته باشیم، در واقع وفاداری جنسی به همسرمان را قربانی کرده ایم.

وفاداری جنسی نیازمند خودکنترلی و آگاهی از نتایج آن است. از قرار دادن هر چیزی در مقابل چشمان، بدن یا قلبتان که ممکن است وفاداری را به خطر بی اندازد خودداری کنید.

تواضع

همه ما ضعف هایی داریم و روابط زودتر از هر چیز دیگری این ضعف ها را نمایان می کنند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک ازدواج موفق توانایی همسران برای پذیرش این نکته است که بی عیب و نقص نیستند، می توانند خطا کنند و نیازمند بخشش اند.

نگرش برتر بودن از همسر، خشم و رنجش را وارد رابطه می کند و جلوی پیشروی رابطه را می گیرد. اگر در این زمینه مشکل دارید، یک مداد بردارید و سریعاً سه کاری که همسرتان بهتر از شما انجام می دهد را روی کاغذ بنویسید. این تمرین ساده به شما کمک می کند تا متواضع بشوید و خودتان را در زندگی مشترک خالی از خطا نبینید.

صبر / بخشش

از آنجایی که هیچ کس کامل نیست، صبر و بخشش همیشه لازمه یک ازدواج است. در ازدواج های موفق همسران یاد می گیرند تا نسبت به همدیگر صبور باشند و خطاهای همدیگر را ببخشند. آن ها فروتنانه خطاهای همدیگر را می پذیرند و از دیگری انتظار بی عیب و نقص بودن ندارند.

آن ها مدام به خطاهای همسرشان اشاره نمی کنند و به دنبال انتقام گرفتن از همدیگر نیستند. اگر بابت مسأله ای در گذشته از دست همسرتان ناراحت هستید او را ببخشید. این بخشش موجب احساس سبکی و رهایی و تازه شدن رابطه می شود.

زمان

روابط بدون سرمایه گذاری زمانی پیش نمی روند. هر رابطه موفقی نیازمند زمانی با کیفیت در کنار همدیگر است و زمان با کیفیت بدون صرف وقت برای با هم بودن ممکن نیست. رابطه شما با همسرتان باید صمیمی ترین و عمیق ترین رابطه در زندگی تان باشد.

در نتیجه این رابطه نیازمند زمانی بیشتر از زمان هایی است که برای روابط دیگر صرف می کنید. اگر امکانش را دارید، هر روز زمانی را به معاشرت با همسرتان اختصاص بدهید و هر چند وقت یک بار مثل نامزدها و تازه ازدواج کرده ها با هم بیرون از خانه قرار بگذارید.

صداقت و اعتماد

صداقت و اعتماد بنیان هر ویژگی سالمی در یک ازدواج هستند. اما بر خلاف بیشتر ملزومات یک ازدواج موفق ، اعتماد نیازمند زمان است. شما می توانید در یک  لحظه متعهد، صبور و از خودگذشته بشوید.  اما اعتماد نیازمند زمان است.

اعتماد بعد از هفته ها، ماه ها و سال ها و در فرآیند شباهت میان آنچه می گویید و آنچه انجام می دهید، اتفاق می افتد.

ارتباط

همسرانی که در یک رابطه موفق و سالم هستند تا جایی که امکان دارد با همدیگر ارتباط برقرار می کنند. آن ها در مورد برنامه درسی فرزندان، لیست خرید و قبض هایی که باید بپردازند با هم گفت و گو می کنند. اما ارتباطشان به صحبت در مورد امور روزمره محدود نمی شود و در مورد امیدها، رویاها، ترس ها و اضطراب ها هم حرف می زنند.

آن ها فقط در مورد مسائل زندگی فرزندانشان صحبت نمی کنند بلکه در مورد دغدغه های خودشان هم گفت و گو های عمیقی دارند.

از خود گذشتگی

بسیاری از ازدواج ها به دلیل خودخواهی با شکست مواجه می شوند. آمار و ارقام مربوط به طلاق، عدم تعهد، خیانت یا ناسازگاری را دلیل طلاق ها می دانند اما در واقع ریشه همه این ها یک چیز است: خودخواهی!

یک فرد خودخواه فقط به خودش متعهد است، صبر کمی دارد و هرگز یاد نمی گیرد که چطور همسر موفقی باشد. امیدها، رویاها و زندگی تان را به همسرتان بدهید و رابطه ای پایدار بسازید. بدون شک ازدواج موفق نیازمند تلاش و مراقبت بسیار است و یک شبه حاصل نمی شود. زوجین باید از ویژگی های یک زندگی مشترک موفق آگاه باشند و برای ایجاد و حفظ این ویژگی ها همیشه بکوشند.

ازدواج ناموفق

ازدواج هم مثل هر کار دیگری به مهارت نیاز دارد. ازدواج ناموفق معمولاً نتیجه‌ی دو عامل است: عدم شناخت کافی و نا آگاهی از مهارت های ارتباطی. اگر آدم ها فقط شیفتگی را لازمه یک ازدواج موفق بدانند و به این توجه نکنند که باید برای ازدواج معیارهایی داشته باشند، بدون شناخت طرف مقابل زیر یک سقف می روند. این بی توجهی باعث می شود که شناخت بعد از ازدواج اتفاق بی افتد که می تواند خیلی دیر باشد.

گاهی اوقات هم همسران در زندگی مشترک همه‌ی وقت و انرژی خود را صرف جنگ و جدل های کودکانه می کنند چون از مهارت هایی مثل گوش دادن، گفت و گو، حل مسئله، همدلی، تصمیم گیری و….برخوردار نیستند. برای پیشگیری از ازدواج ناموفق باید قبل از هرچیز خودمان را ارتقا بدهیم.

 

در ادامه مطالعه مقاله «مهم‌ترین مهارت های ارتباطی در زندگی مشترک» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی ویژگی‌های یک ازدواج موفق، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.