ارشد نفت

نفت طلای سیاه و ماده پر ارزش این روزها و گذشته است و تحصیل پیرامون آن به عنوان یک رشته دانشگاهی در آمده است. دوره های کارشناسی و ارشد نفت، مهندسین نفت را تربیت می کنند تا بتوان از این ماده پر ارزش نهایت استفاده را برد. پس از کشف منابع نفتی مهندسین نفت با کمک زمین شناسان و متخصص تمام تلاش خود را می کنند و از دانش خود نیز بهره می برند تا از این طلای سیاه بیشترین بهره را ببرند. مهندسین نفت و مهندسین ارشد نفت در حرفه خود از دانش فناوری، ریاضی و اقتصاد و فرایندهای اکتشاف، استخراج و برآورد استفاده میکنند.

ارشد رشته نفت

ارشد نفت یکی از رشته های آزمون ارشد سراسری و آزاد، که اکنون با هم ادغام شده اند، است. این رشته با کد 1253 در گروه فنی و مهندسی قرار گرفته است و علاقه مندان به ارشد نفت می توانند این رشته را به عنوان رشته انتخابی خود انتخاب کنند. مجموعه مهندسی نفت از جمله رشته های شناور محسوب می شود، به این معنا است که شما می توانید مهندسی نفت را به عنوان رشته امتحانی دوم خود انتخاب کنید.

ارشد نفت دارای 5 گرایش و 3 کد ضریب است. بنابراین قبل از آن که برای آزمون ارشد نفت آماده شوید که ضریب امتحانی خود را انتخاب کنید. گرایش و کد ضریب های ارشد نفت به شرح زیر است.

کد ضریب

گرایش

1

اکتشاف

2

حفاری

بهره برداری

تجهیزات نفت

3

مخازن هیدروکربوری 

ارشد مهندسی نفت

در بالا گرایش و کد ضریب های مهندسی ارشد نفت را بررسی کردیم. حال که شما کد ضریب امتحانی خود را برای ارشد نفت انتخاب کرده اید، لازم است منابع مناسب را نیز انتخاب کنید و با برنامه ریزی صحیح به مطالعه بپردازید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

دروس امتحانی مهندسی ارشد نفت شامل 13 مبحث است اما در هر کد ضریب تنها 7 درس مورد ارزیابی قرار می گیرد. بنابراین با توجه به دفترچه راهنمای شرکت در آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته، کد 1253 که مربوط به ارشد نفت است مباحث امتحانی کد ضریب و گرایش مورد نظر خود را مشاهده کنید و متناسب با آن به مطالعه بپردازید.

ارشد نفت از جمله رشته های شناور است

بهترین گرایش ارشد مهندسی نفت

وقتی به دنبال بهترین گرایش ارشد نفت هستید، فکر می کنید که باید به یک گرایش ثابت و مشخصی برسید. اما آن چه در انتخاب گرایش بسیار اهمیت دارد. علاقه شما است. به شما توصیه می کنیم گرایشی را انتخاب کنید که به آن علاقه بیشتری دارید و از کار کردن در آن حوزه لذت می برید. آن چه در آینده شما بسیار مهم است، رضایت شما از زندگی و شغلتان است. بنابراین به حرف دیگران بسنده نکنید و بسته به علاقه و البته کمی هم منطق گرایش مناسب خود را انتخاب کنید. به منظور انتخاب گرایش ارشد نفت مناسب خود لازم است با گرایش های ارشد نفت آشنا باشید.

دانشگاه های دارای رشته مهندسی نفت

دانشگاه های بسیاری در ارشد نفت دانشجو می پذیرند. علاوه بر دانشگاه ها ارشد نفت در دوره های روزانه نوبت دوم و پردیس خودگردان پذیرش دارد. در جدول زیر دانشگاه های ارائه دهنده ارشد نفت را آورده ایم.

بین المللی امام خمینی(ره) 

تهران

صنعتی اصفهان 

شاهرود

صنعت نفت

سمنان

امیر کبیر

صنعتی شریف

یزد

باهنر

صنعتی سهند

چمران

علم و صنعت

خلیج فارس

تربیت مدرس

شیراز

پیشنهاد میکنیم با گرایش های ارشد نفت آشنا شوید.

اگر سؤالی پیرامون ثبت نام ارشد نفت، انتخاب رشته، بهترین گرایش و منابع ارشد نفت دارید می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.