ارشد موسیقی

موسیقی یک فعالیت بشری است که از صدا و سکوت تشکیل شده است و با روح انسان عجین شده است. موسیقی یک ابزار آرام بخش برای انسان ها به شمار می رود و مورد توجه انسان در تمام کره زمین قرار گرفته است. یکی از ویژگی هایی که موسیقی را متفاوت کرده است، زبان موسیقی است. یک آهنگ و موسیقی واحد می تواند توسط تمام افراد کره زمین شنیده و درک شود. هر چند که درک می تواند متفاوت باشد اما بر خلاف زبان و گویش موسیقی نیاز به ترجمه ندارد. و این دلیلی است که موسیقی به زندگی رنگ می دهد. موسیقی علاوه بر آن که یک تخصصی است یک علم نیز هست. موسیقی به عنوان رشته ای در دانشگاه ها ارائه می شود تا بتوان نگاهی علمی و تخصصی بر آن داشت. در این مقاله قصد داریم شما را با کارشناسی ارشد موسیقی از رشته تا ثبت نام آشنا کنیم.

کارشناسی ارشد هنرهای موسیقی

وقتی در دفترچه شرکت در آزمون ارشد، گروه هنر را بررسی می کنیم به کد 1360 مجموعه هنرهای موسیقی می رسیم. مجموعه ارشد موسیقی دارای چهار رشته است. و ضرایب دروس امتحانی در هر یک از رشته ها متفاوت است. یکی از مواردی که آزمون ارشد موسیقی باید مورد توجه قرار بگیرد این است که مجموعه ارشد موسیقی دارای دو مرحله آزمون است. مرحله اول شامل آزمون کتبی تستی و تشریحی است و در صورتی که حداقل نمره قابل قبول را کسب کنید راهی مرحله دوم آزمون که مرحله عملی و تشریحی است می شوید. از دیگر موارد قابل توجه این است که آزمون ارشد موسیقی تنها در شهر تهران برگزار می شود.

رشته ارشد موسیقی

وقتی به مجموعه ارشد موسیقی نگاه می کنیم، چهار رشته آهنگ سازی، نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی و موسیقی شناسی به چشم می خورد. هر چند که این چهار رشته دارای شباهت های زیادی هستند اما هر کدام با یک ضریب ارائه شده اند و دروس و ضرایب امتحانی شان نیز متفاوت است.

زبان انگلیسی، سازشناسی، مبانی نظری موسیقی ایرانی و مبانی نظری موسیقی جهانی از جمله دروس مشترک اما با ضرایب متفاوت است. شما داوطلبان آزمون ارشد موسیقی باید توجه داشته باشید که با توجه به استعداد و مهارت و علاقه خود یکی از رشته های فوق را انتخاب کنید و برای قبولی در آن تلاش کنید. به شما توصیه می  کنیم به دنبال بهترین رشته ارشد موسیقی نباشید بلکه حرف دل خود را گوش دهید و به احساس خود اطمینان کنید و آن را انتخاب کنید که دوست دارید. شما در رشته مورد علاقه خود می توانید به یک ستاره تبدیل شوید پس علایق خود را دنبال کنید.

کارشناسی ارشد موسیقی بدون کنکور

برخی از رشته های گروه هنر در مقطع کارشناسی دارای پذیرش بدون کنکور است. اما مقطع ارشد یک مقطع تخصصی است و پذیرش در آن مگر در شرایط خاص بدون کنکور امکان پذیر نیست. اگر می خواهید ارشد موسیقی بدون کنکور بخوانید تنها دو راه دارید. اولین راه این است که در گروه دانش پویان استعداد درخشان موسیقی دانشگاه خود قرار بگیرید و از این فرصت بسته به آیین نامه دانشگاهتان استفاده کنید. اگر جز استعدادهای درخشان و دانشجویان ممتاز نیستید این فکر را از سر خود بیرون کنید.

راه دوم که متفاوت از راه اول است، اقدام برای تحصیل ارشد موسیقی در کشوری دیگر است. هر چند برخی از دانشگاه های کشورهای دیگر که سطح علمی مناسبی دارند نیز دارای آزمون ورودی هستند، اما می توانید دانشگاهی را بیابید که فاقد آزمون ورودی ارشد موسیقی باشند. اما برای قدم گذاشتن در این راه باید هدف شما مهاجرت تحصیلی باشد و تمام سختی های این مسیر را نیز پذیرا باشید.

به غیر از دو راه فوق تنها راه برای تحصیل ارشد موسیقی شرکت در آزمون سراسری ارشد است. پیشنهاد میکنم مقاله گرایش های ارشد هنرهای موسیقی را نیز مطالعه کنید.

اگر در انتخاب رشته ارشد موسیقی و نحوه ثبت نام آزمون ارشد و آمادگی برای آن نیاز به دریافت راهنمایی دارید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.