ارشد معماری

ارشد معماری از جمله رشته های پر طرفدار ارشد است. برخی معماری را هم معنی مهندسی سازه و ساخت و ساز می دانند اما این گونه نیست. معماری هنر سبک طراحی سازه است قبل از آن که ساخت سازه شروع شود. در معماری، معماران بسته به فرهنگ و ماهیت جامعه و بسته به کاربرد سازه آن را طراحی می کنند همان طور که از بررسی سازه های قدیمی فرهنگ آن زمان مورد مطالعه قرار می گیرد، از معماری سازه های امروزی نیز برای شناخت فرهنگ امروز در آینده استفاده خواهد شد. شاید همین امر است که معماری را تا این حد بزرگ و گسترده است.

کارشناسی ارشد معماری

هنر معماری یک تخصص و علم است و علاقه مندان به آن می توانند به تحصیل دانشگاهی رشته معماری بپردازند. ارشد معماری در مجموعه معماری قرار گرفته است و علاقه مندان به آن می توانند این رشته را با کد 1352، گروه هنر در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون ارشد مشاهده کنند. برای تحصیل در ارشد معماری اگر جز دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان نیستید، تنها یک راه وجود دارد و آن هم شرکت در آزمون ارشد معماری است.

آزمون ارشد معماری به صورت تستی و تشریحی برگزار می شود. داوطلبان ابتدا در آزمون تستی شرکت می کنند و در صورت قبولی و انتخاب رشته در آزمون تشریحی نیز شرکت خواهند کرد. از مجموع نتیجه هر دو آزمون تستی و تشریحی، نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

ارشد رشته معماری

مجموعه ارشد معماری دارای شش رشته است و هر رشته دارای کد ضریبی متفاوت است. اهمیت کد ضریب ها به دروس امتحانی و ضرایب آن ها بر می گردد. از این رو شما داوطلبان آزمون ارشد معماری ابتدا باید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید تا بتوانید متناسب با دروس امتحانی برای آزمون ارشد آماده شوید. در ادامه رشته های ارشد معماری را معرفی کرده ایم تا با آن ها آشنا شوید.

 • مهندسی معماری
 • معماری منظر
 • معماری اسلامی
 • مطالعات معماری ایران
 • بازسازی پس از سانحه
 • معماری داخلی

در مجموعه ارشد معماری 11 درس امتحانی برای آزمون ارشد مطرح شده است. از این میان دروس زبان انگلیسی، تنظیم شرایط محیطی، ایستایی شناخت مواد، عناصر جزئیات، تأسیسات( که در گروه دروس فنی ساختمان هستند.) درک عمومی معماری و تاریخ و مبانی نظری از جمله دروس امتحانی مشترک در تمامی رشته ها هستند.

ارشد مهندسی معماری

در مجموعه ارشد معماری رشته مهندسی معماری که با کد ضریب یک ارائه می شود دارای چندین گرایش است. گرایش های ارشد مهندسی معماری به شرح زیر است.

 • معماری آموزشی و فرهنگی
 • فضاهای درمانی و بهداشتی
 • مسکن
 • فناوری
 • پایداری

اگر رشته مورد نظر شما یکی از گرایش های فوق است لازم است به مطالعه دروس امتحانی کد ضریب 1 بپردازید. یکی از دروس امتحانی مهم در ارشد مهندسی معماری که دارای ضریب 5 است، پروژه عملی طراحی یا اسکیس معماری است.

حال که تصمیم گرفته اید در آزمون ارشد معماری شرکت کنید باید بدانید که برای رسیدن به هدف خود لازم است از منابع مناسب و برنامه ریزی درست استفاده کنید. در ابتدا با منابع ارشد معماری آشنا شوید و متناسب با هدفتان منابع مناسب را انتخاب کنید سپس با یک برنامه ریزی به سمت هدف خود پیش روید.

مشاوران آیدانیتو آماده اند تا شما را برای ثبت نام و انتخاب رشته ارشد معماری یاری کنند و برنامه مناسب را در اختیارتان قرار دهند شما می توانید با مشاوران آیدانیتو در تماس باشید.