ارشد معدن

رشته مهندسی معدن از جمله پیچیده ترین و قدیمی ترین رشته های گروه مهندسی در جهان شناخته شده است. در حقیقت، این علم به مجموعه علومی گفته می شود که جهت تأمین و تهیه انواع مواد اولیه به کار رفته در صنایع مادر مورد استفاده قرار می گیرند. در میان این صنایع می توان به صنایع تهیه انواع مختلف مواد شیمیایی و ذوب و شکل دادن انواع مختلف فلزات اشاره کرد. خوراک صنعتی کلیه صنایع پایین دستی دارای ارتباط مستقیم با احتیاجات بشر به وسیله معدنکاری تأمین می گردد. در نتیجه، رشته مهندسی معدن تحت عنوان سرسلسله دانش مهندسی معرفی شده است و از جمله ملزومات پایداری و تداوم تمدن و نسل بشری به شمار می رود. ورود و ادامه تحصیل در رشته محبوب مهندسی معدن به داشتن اطلاعات در زمینه ماشین آلات سنگین، مکانیک، تجسم فضایی، طرح های ابتکاری و ذهنی، هندسه پیشرفته و ریاضیات مهندسی نیاز مبرمی دارد. علاوه بر این برخورداری از توانایی جسمی بالا و مهارت و نیروی فعالیت در معادن خارج از شهر و دور افتاده می تواند از جمله دیگر ضروریات تحصیل در این رشته تحصیلی هستند. در این مقاله، به بحث در مورد ارشد معدن برای شما دوستان گرامی می پردازیم. پس با ما همراه باشید تا به اطلاعات مورد نیاز خود در زمینه ارشد معدن دست پیدا کنید.

کارشناسی ارشد معدن

رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی ارشد شامل هفت گرایش مختلف می شود. از میان این گرایش ها می توان به اقتصاد و مدیریت معدنی، معدن و محیط زیست، تونل و فضاهای زیرزمینی، اکتشاف معدن و مکانیک سنگ اشاره کرد. از جمله موضوعات مطرح و اساسی در رشته مهندسی معدن و در مقطع ارشد توانایی بالا در مواجه شدن با مشکلات وسایل و همین طور علاقه فراوان به طبیعت است. به عنوان مثال، یک فرد دانش آموخته اکتشاف معدن باید بسیار صبور باشد و از توانایی بدنی خوبی در مواجه با سختی های ناخواسته بهره مند باشد. در حقیقت، بدون وجود این موارد تحصیل و اشتغال در ارشد معدن غیر ممکن به نظر می رسد.

در رشته استخراج معدن هر دانشجو باید 38 واحد درسی را پاس کند

ارشد معدن

هر یک از رشته های معرفی شده در مجموعه ارشد معدن دروس به خصوصی را شامل می شوند. اما در مجموع دروسی که هر فرد مشغول به تحصیل در یکی از رشته های ارشد معدن باید بگذراند بیشتر از 30 واحد درسی است. به عنوان نمونه در رشته استخراج معدن هر دانشجو باید 38 واحد درسی را پاس کند. از جمله دروس گنجانده شده در این رشته تحصیلی می توان از مهندسی نشست، روش های استخراج ویژه در معادن، بستن و بازساری معادن، مدل های تصمیم گیری، مدل سازی ذخایر معدنی، الگوریتم های بهینه سازی، اقتصاد و مدیریت پروژه های معدنی و مکانیک شکست و کاربرد آن در مهندسی معدن را نام برد.

لیست دانشگاه های دارای رشته ارشد مهندسی معدن

در آخرین بخش از مقاله حاضر، به ارائه لیست دانشگاه های آزاد و سراسری پذیرنده این رشته برای شما دوستان می پردازیم.

دانشگاه های ارشد سراسری مهندسی معدن

گرایش

دانشگاه

مهندسی معدن-گرایش فراوری مواد معدنی

دانشگاه بیرجند

دانشگاه یزد

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه تهران

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)-قزوین

دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه شهید باهنر -کرمان

 

گرایش

دانشگاه

مکانیک

دانشگاه زنجان

موسسه غیرانتفاعی کرمان

دانشگاه صنعتی شاهرود

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه شهید باهنر- کرمان

دانشگاه صنعتی امیرکبیر-تهران

دانشگاه یزد

دانشگاه ارومیه

 

دانشگاه های آزاد پذیرنده ارشد معدن

گرایش

دانشگاه

استخراج معدن

واحد ورزقان

واحد محلات

واحد لاهیجان

واحد شاهرود

واحد تهران جنوب

اکتشاف معدن

واحد محلات

 

واحد کرمان

واحد تهران جنوب

واحد بافق

واحد اهر

 در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد معدن پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله گرایش های ارشد معدن بزنید.
اگر سوالی در زمینه گرایش های ارشد معدن ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.