ارشد فیزیک

یکی از رشته های آزمون ارشد، فیزیک است. ارشد فیزیک در گروه رشته های علوم پایه قرار گرفته است و رشته انتخابی بسیاری از داوطلبان آزمون ارشد است. اگر شما جز دانشجویان استعداد درخشان و ممتاز نباشید تنها راه برای تحصیل در ارشد فیزیک در ایران شرکت در آزمون سراسری ارشد است. خوشبختانه ارشد فیزیک در تمام دوره های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان ارائه می شود و ظرفیت پذیرش به نسبت بالایی دارد.

فیزیک کارشناسی ارشد

برخی از افراد فکر می کنند که تنها در صورتی به تحصیل ارشد فیزیک بپردازند که در مقطع کارشناسی رشته فیزیک خوانده باشند. اما این طور نیست هر فرد که دارای مدرک کارشناسی معتبر از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد می تواند برای تحصیل در مقطع ارشد رشته فیزیک اقدام کند. دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان می توانند برای تحصیل بدون کنکور ارشد فیزیک نیز اقدام کنند. مجموعه ارشد فیزیک در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون ورودی های کارشناسی ارشد پیوسته در گروه علوم پایه با کد 1204 قرار گرفته است.

در ادامه شما را بیشتر با ارشد فیزیک آشنا می کنیم.

ارشد فیزیک یکی از رشته های گروه علوم پایه در آزمون ارشد است

ارشد رشته فیزیک

مجموعه ارشد فیزیک داری شش رشته و چندین گرایش است و نکته جالب آن این است که تمامی رشته ها و گرایش های ارشد فیزیک در یک کد ضریب جای گرفته اند. در جدول رشته و گرایش های ارشد فیزیک را آورده ایم.

 

رشته

گرایش ها

فیزیک

فیزیک ماده چگال

فیزیک پلاسما

فیزیک هسته ای

اپتیک و لیزر

گرانش و کیهان شناسی 

فیزیک آماری و سامانه های پیچیده

نجوم و اختر فیزیک

وزارت بنیادی و نظریه میدان ها

مهندسی هسته ای

کاربرد پرتوها

گداخت هسته ای

راکتور

پرتو پزشکی

فیزیک بهداشت

 

فناوری پلاسما

   

مهندسی سیستم های انرژی

تکنولوژی انرژی

انرژی و محیط زیست

سیستم های انرژی

 

نانو فیزیک

   

آموزش فیزیک

   

 

رشته آموزش فیزیک دارای پذیرش خاص است.

ارشد فیزیک پزشکی

یکی از رشته هایی که در عصر حاضر بسیار پرطرفدار شده است، رشته های علوم پایه پزشکی به خصوص فیزیک پزشکی است. رشته ارشد فیزیک پزشکی یکی از رشته های مجموعه وزارت بهداشت است و برای تحصیل در آن باید طبق قوانین و شرایط ثبت نام در آزمون ارشد وزارت بهداشت اقدام کنید و جدا از وزارت علوم است. اگر بخواهیم در مجموعه وزارت علوم، رشته ای نزدیک به فیزیک پزشکی را نام ببریم می توانیم به مهندسی پزشکی و در مجموعه فیزیک گرایش پرتو پزشکی در مهندسی هسته ای اشاره کرد.

در صورت تمایل برای آشنایی با ارشد فیزیک پزشکی می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

کنکور ارشد فیزیک نیز همزمان با آزمون ارشد سایر رشته ها برگزار می شود. برای شرکت در آزمون ارشد فیزیک ابتدا باید در آزمون ارشد ثبت نام کنید سپس با مطالعه منابع ارشد فیزیک برای آزمون آماده شوید. برای ثبت نام آزمون ارشد فیزیک باید در سایت سنجش جهت شرکت در آزمون ارشد مراجعه کنید.

منابع ارشد فیزیک

برای انتخاب منابع ارشد فیزیک ابتدا حرف و زمان خود را مشخص کنید. زیرا شما باید متناسب با هدف خود منابع مناسب را انتخاب کنید به عنوان مثال کسی که برای رتبه تک رقمی تلاش می کند باید منابع ارشد فیزیک جامع و بسیاری را مورد مطالعه قرار دهد به این منظور می توانید از میان منابع ارشد فیزیک موجود در بازار، منبع مناسب خود را انتخاب کنید.
پیشنهاد میکنیم مقاله برنامه ریزی کارشناسی ارشد را نیز مطالعه کنید.
اگر پیرامون ارشد فیزیک از انتخاب رشته و گرایش تا ثبت نام و آمادگی برای کنکور سوالی داشتید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.