ارشد فیزیولوژی

واژه فیزیولوژی یا همان کار اندام شناسی به معنای علم و دانش عملکرد سامانه های زنده به کار می رود. این دانش از جمله مهم ترین شاخه های علم زیست شناسی یا بیولوژی به شمار می آید که مطالعه و بررسی اعمال حیاتی عناصر انواع سلول ها، بافت ها، اندام های مختلف و اعمال حیاتی موجودات زنده را سر لوحه کار خویش قرار داده است. در حقیقت، فیزیولوژی به توسعه و تکامل تمامی اعمال حیاتی موجودات و همین طور تطابق و تغییرات آن ها با شرایط محیطی می پردازد و آن را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد. این علم از جمله مهم ترین و محبوب ترین رشته های دانشگاهی به شمار می رود که در مقطع ارشد توسط دو سازمان مختلف وزارت بهداشت و وزارت علوم به دانشجویان ارائه می شود. به بیان دیگر، در دفترچه کارشناسی ارشد وزارت علوم شاهد وجود فیزیولوژی تحت عنوان زیر شاخه و گرایشی از دو رشته زیست شناسی جانوری و زیست شناسی گیاهی هستیم. از طرف دیگر فیزیولوژی از جمله رشته های مجموعه علوم ورزشی نیز شمرده می شود که خود به پنج گرایش تغذیه ورزش، فیزیولوژی فعالیت ورزش بالینی، فیزیولوژی فعالیت ورزشی محض، فیزیولوژی ورزشی کاربردی و فیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی تقسیم بندی می گردد. اما این رشته تحصیلی را نیز می توان در میان رشته های تحصیلی وزارت بهداشت نیز دید. قابل توجه شما دوستان که تعداد داوطلبان شرکت کننده در این رشته از وزارت بهداشت بالا و ظرفیت دانشگاه های پذیرنده پایین است. در این مقاله، به ذکر توضیحاتی ضروری در رابطه با ارشد فیزیولوژی برای شما دوستان گرامی می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعاتی ضروری را در رابطه با ارشد فیزیولوژی به دست آورید.

اگر سوالی در زمینه ارشد فیزیولوژی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

ارشد فیزیولوژی وزارت علوم

در ابتدا  تصمیم داریم مختصری راجع به ارشد فیزیولوژی ورزشی توضیحاتی را خدمتتان بیان کنیم. از جمله مباحث مورد بحث و بررسی در کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی می توان به تعامل بین انواع مختلف فعالیت های بدنی، ورزشی و پاسخ فیزیولوژیک بدن انسان به آن ها اشاره کرد. در زیر به ارائه پاره ای توضیحات راجع به شماری از گرایش های این رشته که در بالا ذکر کردیم می پردازیم.
اگر سوالی در زمینه مشاوره کنکور ارشد ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.

گرایش تغذیه ورزشی

در این گرایش از رشته ارشد فیزیولوژی ورزشی سعی در بررسی و تحلیل مواد مورد نیاز تمامی اندام ها جهت بالا رفتن تندرستی، سلامت و کارآیی و همین طور تغذیه را داریم. بدین ترتیب اعضاء بدن می توانند عملکرد و کارایی بالایی داشته باشند.


فیزیولوژی فعالیت ورزشی محض

دانشجویان در گرایش فیزیولوژی فعالیت ورزشی محض با مواردی همچون آناتومی و ساختار بدن تمامی موجودات زنده آشنایی کافی را پیدا می کنند. همان طور که اشاره شد در دو رشته زیست شناسی جانوری و گیاهی نیز امکان تحصیل در فیزیولوژی به عنوان گرایشی مجزا در این دو رشته برای افراد و دانشجویان نیز فراهم است. در معرفی ارشد فیزیولوژی به عنوان یکی از زیر شاخه های زیست شناسی گیاهی باید گفت که در این شاخه موضوع بحث و بررسی اعمال حیاتی انواع مختلف گیاهان از جمله فتوسنتز، متابولیسم، رشد و همین طور تولید مثل پرداخته می شود. جهت کسب اطلاعات و آشنایی با ارشد فیزیولوژی به عنوان رشته ای مطرح شده در وزارت علوم می توانید با مشاوران خبره و کاردان آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.

ارشد فیزیولوژی وزارت بهداشت

تحصیل در این رشته از ارشد وزارت بهداشت با مطالعه منابعی متفاوت همراه است. در میان منابع رشته ارشد فیزیولوژی وزارت بهداشت می توان به جانور شناسی عمومی مهره داران، فیزیولوژی پزشکی، جانور شناسی مهره داران و مبانی زیست شناسی اشاره  کرد. در این بین می توان اشاره ای مختصر به دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد فیزیولوژی وزارت بهداشت نیز داشت. شماری از دانشگاه ها از جمله دانشگاه های اصفهان، بندرعباس، زاهدان، سمنان، ارومیه، شاهد، کاشان، کرمان، یزد و همدان دانشجویان علاقه مند را در این رشته پذیرش می کنند.

کنکور ارشد فیزیولوژی وزارت بهداشت

ثبت نام کنکور ارشد فیزیولوژی نیز هم زمان با سایر گروه های امتحانی ارشد وزارت بهداشت در سایتی تحت عنوان sanjeshp.ir انجام می شود. ثبت نام در کنکور این رشته از وزارت بهداشت نیز از تاریخ 30 بهمن 97 شروع و تا سیزدهم ماه آینده یعنی اسفند ماه ادامه دارد.
در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد فیزیولوژی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله مشاوره کنکور ارشد بزنید.
اگر سوالی در زمینه ارشد فیزیولوژی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.