آیدانیتو > ارشد روانشناسی
روانشناسی, مجموعه روانشناسی

ارشد روانشناسی

ارشد روانشناسی


ارشد روانشناسی

رشته محبوب روانشناسی، به عنوان رشته کاربردی و مفید به مطالعه و بررسی فرآیندهای ذهنی و رفتار مردم جامعه مطابق یافته های علمی موثقی می پردازد. علم روانشناسی تحت عنوان علمی جدید و نوظهور در جامعه شناخته شده است و هنوز هم در حال طی مراحل تکاملی خود است. علی رغم گستردگی زیاد مباحث مطرح شده در علم روانشناسی این علم شناخته شده زمینه های مطالعاتی بی شماری را در بر می گیرد. اما با این حال مشاهده می کنیم که به علت تنوع بالای رفتارهای انسان ها زمینه های نوینی از علم روانشناسی در حال شکل گیری هستند. در میان توانایی های ضروری جهت تحصیل این رشته در دانشگاه ها و مراکز مختلف آموزشی می توان به داشتن پایه ای قوی در زمینه علم شیمی و زیست شناسی اشاره کرد. از طرف دیگر، داشتن اطلاعاتی کافی در مورد علومی همچون زبان انگلیسی، ریاضی و آمار نیز در جهت پذیرش و کسب موفقیت هایی در زمان تحصیل در این رشته از ضروریات محسوب می شود. مجموعه روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد از هشت رشته تحصیلی تشکیل شده است. در میان این رشته های تحصیلی متنوع می توان به روانشناسی تربیتی، روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی، روانشناسی اسلامی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و سنجش و اندازه گیری (روانسنجی) اشاره کرد. در این مقاله به بحث در مورد ارشد روانشناسی برای شما دوستان گرامی می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات کافی را در رابطه با ارشد روانشناسی به دست آورید.

ارشد روانشناسی بالینی

رشته روانشناسی بالینی از جمله رشته های مشهور و شناخته شده در ارشد روانشناسی به شمار می آید. رشته ای که تمرکز خود را در مورد کسب اطلاع و شناخت ناهنجاری ها به وجود آمده در رفتار انسان و همین طور درمان و تغییر آن ها قرار داده است. علاوه بر این ها، بحث راه های جلوگیری از ایجاد این ناهنجاری ها نیز در ارشد روانشناسی بالینی مطرح می شوند. تمامی دانش آموختگان ارشد روانشناسی بالینی در طور دوران تحصیل خود در دانشگاه ها با روش های عرضه خدمات آموزشی، پژوهشی و بالینی گسترده و پیشرفته در مراکز درمانی و تشخیصی همچون مراکز توانبخشی را یاد می گیرند. از جمله دروس ارائه شده در کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی می توان از نظریه های شخصیت، آزمون های شناختی در روانشناسی بالینی، تاریخچه سیستم ها در روانشناسی و روانشناسی رشد پیشرفته نام برد. رشته روانشناسی بالینی، علاوه بر دانشگاه سراسری در دانشگاه های آزاد نیز ارائه می گردد. از جمله دانشگاه های پذیرنده ارشد آزاد روانشناسی بالینی می توان دانشگاه های واحدهای مختلفی همچون واحد اراک، تنکابن، اندیمشک، تربت جام، آشتیان، ارسنجان، انار، تنکابن، اهواز، اردبیل، بندرعباس، زنجان، فردوس، کاشمر، کرج، رودهن، تهران جنوب و ساری را نام برد.

ارشد روانشناسی کودک

رشته روانشناسی بالینی کودک و نوجوان از سال 1384 به لیست رشته های مجموعه ارشد روانشناسی اضافه گردید. دانش آموختگان رشته روانشناسی بالینی کودک و نوجوان با توجه به نیازهای اجتماعی و فرهنگی جامعه و به کمک اصول روانشناختی به بررسی و ارزیابی کارکردهای اجتماعی، ذهنی و روانی کودکان و نوجوانان جامعه و عرضه درمان ها و مشاوره های روانشناختی به مخاطبان و روش های پیشگیرانه می پردازند. از جمله کاربردهای مختلف ارشد روانشناسی کودک می توان به دادن آموزش به افراد ذی نفع، مربیان و خانواده ها در زمینه روانشناسی کودک و نوجوان است. در سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی شاهد ارائه ارشد آزاد روانشناسی کودک و نوجوان نبودیم.

ارشد روانشناسی استثنایی

رشته ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی همواره به عنوان رشته ای محبوب در میان رشته های مجموعه روانشناسی شناخته می شود. در این رشته تحصیلی، کلیه مسائل مربوط به کودکان استثنایی از جمله کودکان کم بینا و نابینا، کودکان دارای ناتوانی های ذهنی و حرکتی، کودکان دارای ناتوانی هایی در صحبت کردن و همین طور کودکان تیزهوش را شامل می شود. کلیه فارغ التحصیلان ارشد روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی مهارت های لازم را در طول دوران تحصیل در زمینه بازپروری، تشخیص و ارزیابی کودکان مبتلا به عقب ماندگی ذهنی را با استفاده از آموزش و پرورش و روانشناسی به دست می آورند. از جمله دروس مورد تدریس در این گرایش می توان از بازپروری حرکتی هوش و عقب ماندگی ذهنی، بازپروری تکلمی و اکتساب های آموزشگاهی نام برد.

ارشد روانشناسی عمومی

رشته روانشناسی عمومی از جمله رشته های محبوب در میان مجموعه روانشناسی است که مسائلی همانند علت رفتارهای انسان، کسب شناخت و آگاهی در مورد مسائل روانشناسی، شناخت کودکان استثنایی و عادی و نحوه استفاده از روان شناسی در زمینه آموزش و پرورش در این رشته مطرح می شوند. هدف از ایجاد و راه اندازی این رشته تحصیلی به وجود آوردن مهارت ها و توانایی های لازم در اشخاصی است که مشغول خدمت رسانی به نهادها و سازمان های مختلف در زمینه فعالیت های آموزشی و پژوهشی هستند. از جمله درس های گنجانده شده در مقطع ارشد روانشناسی عمومی می توان از روانشناسی رشد پیشرفته، انگیزش و هیجان، روانشناسی یادگیری و تفکر و روانشناسی کودکان استثنایی نام برد. لازم به ذکر است که ثبت نام ارشد روانشناسی عمومی هر ساله چه در دانشگاه آزاد و چه در دانشگاه سراسری صورت می گیرد. ورود به این رشته تحصیلی هم از طریق آزمون سراسری و هم به شکل بدون کنکور امکان پذیر است.

 در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد روانشناسی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله معرفی گرایش های ارشد روانشناسی بزنید.
اگر سوالی در زمینه ارشد روانشناسی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *