گروه ارشد داروسازی

ارشد داروسازی

ارشد داروسازی

یکی از مجموعه رشته های وزارت علوم در آزمون ارشد، داروسازی است. هر چند که ارشد داروسازی تنها یک مجموعه است رشته هایی به نام داروسازی در آن دیده نمی شود. اما از آنجایی که نام مجموعه داروسازی به نام ارشد داروسازی معروف است اگر بخواهیم با ارشد داروسازی آشنا شویم ابتدا باید با هر یک از رشته های این مجموعه آشنا شویم.

داروسازی در ارشد

در زمان کنکور کارشناسی خیلی ها با هدف تحصیل در رشته داروسازی به گروه تجربی رفته و در آن گروه امتحان دارند اما موفق به قبولی در رشته داروسازی نشده اند و به تحصیل رشته هایی پرداخته اند که بتوانند در ارشد داروسازی بخوانند. ابتدا باید بگوییم کسانی که در داروسازی گروه دکتری عمومی پذیرفته نشده اند نمی توانند به عنوان یک دکتر داروساز داروخانه بزنند و در آن کار کنند. بلکه زمینه کاری این گروه از افراد کاملاً متفاوت می شود. بسته به این که در آزمون ارشد وزارت بهداشت. کدام یک از رشته های ارشد داروسازی را انتخاب کنند و تا چه مقطعی به تحصیل بپردازند بازار کار متفاوتی خواهند داشت.

یکی از رشته های پرطرفدار ارشد داروسازی، شیمی دارویی است. بسیاری از افراد علاقه مند به رشته داروسازی، در دوره کارشناسی رشته شیمی را انتخاب می کنند تا در ارشد رشته شیمی دارویی تحصیل کنند و در مقطع دکتر داروساز شوند. این یک مسیر مشخص و روشن است اما سال های زیادی زمان می برد تا به آن برسید و لازم است بدانید در نهایت نمی توانند در داروخانه کار کنید. پس با دانش اطلاعات مناسب مسیر خود را انتخاب کنید.

در رشته شیمی دارویی، دانشجویان با اصول شیمی و زیست آشنا می شوند و تلاش می کنند با فرایندهای شیمیایی و ترکیب مواد داروهای جدید طراحی کنند و یا کیفیت داروهای قبلی را افزایش دهند. این افراد بیشتر در شرکت های داروسازی مشغول به کار می شوند تا در بهبود و پیشرفت صنعت داروسازی نقش داشته باشند.

در ارشد داروسازی علاوه بر شیمی دارویی رشته های دیگری نیز قرار گرفته اند که به آن ها می پردازیم.

رشته ارشد داروسازی

علاوه بر شیمی دارویی، دو رشته دیگر نیز در ارشد داروسازی قرار گرفته است که با سلامت افراد جامعه در ارتباط است.

  • کنترل مواد خوراکی و آشامیدنی
  • سم شناسی

در هر کدام از رشته های فوق برخی از مدارک کارشناسی مورد قبول است که در ادامه آن ها را نام می بریم.

کیفیت غذا به خصوص محصولات غذایی صنعتی اهمیت بسیار بالایی دارد و در صورت بررسی نشدن ممکن است آسیب های جدی وارد کند. به همین دلیل است که هر محصول غذایی قبل از ورود به بازار باید از نظر کیفیت مورد بررسی قرار بگیرد و این وظیفه به عهده کارشناسان و کنترل مواد خوراکی و آشامیدنی است.

یکی دیگر از رشته های ارشد داروسازی، سم شناسی است. سمت همواره مضر نیست و گاهی می توان با استفاده از سم وابسته ایجاد تغییراتی، از آن به عنوان دارو استفاده کرد.

کارشناسی ارشد داروسازی

برای شرکت در ارشد داروسازی، در هر یک از رشته ها لازم است مدرک کارشناسی برای تحصیل در رشته مورد نظرتان مورد قبول باشد. در ادامه مدارک مورد قبول هر رشته را آورده ایم.

رشتهمدرک مورد نیاز
شیمی داروییداروسازی-شیمی-دبیری شیمی-شیمی محض و کاربردی-بیوشیمی و علوم آزمایشگاهی
کنترل مواد خوراکی و آشامیدنیشیمی محض و کاربردی-زیست شناسی-علوم آزمایشگاهی- تغذیه-بیوشیمی-ایمونولوژی صنایع غذایی کنترل کیفی و بهداشتی- میکروب شناسی-دکترای عمومی داروسازی-دکترای حرفه ای دامپزشکی
سم شناسیحشره شناسی پزشکی- شیمی- میکروب شناسی- علوم آزمایشگاهی- علوم بیولوژی بیوشیمی- شیمی موادغذایی- بهداشت عمومی- بهداشت حرفه ای- بهداشت محیط تغذیه- گیاه پزشکی- علوم صنایع غذایی- فیزیولوژی- ایمنی شناسی- پرستاری- سم شناسی- داروشناسی – بیهوشی- میکروبیولوژی- زیست شناسی- علوم دارویی- ویروس شناسی- انگل شناسی- گیاهان دارویی- بهداشت و بازرسی گوشت- دکتری عمومی پزشکی- دکتری عمومی داروسازی- دامپزشکی

برای اطلاع از رشته های ارشد داروسازی و نحوه ثبت نام در آن می توانید با مشاوره تلفنی 24 ساعته با مشاوران آیدانیتو همراه باشید.
برای اطلاع از چگونگی ثبت نام در ارشد داروسازی میتوانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *