ارشد تاریخ

رشته شناخته شده و مشهور تاریخ از جمله قدیمی ترین و محبوب ترین رشته های گنجانده شده در گروه علوم آزمایشی محسوب می شود. باید عرض کنیم که رشته تاریخ به عنوان رشته ای پرطرفدار در همه مراکز دانشگاهی دنیا مورد تدریس قرار می گیرد. متأسفانه در ایران ما تصور مردم بر این قرار گرفته است که تنها شغل در دسترس برای دانش آموختگان رشته تاریخ رو آوردن به استادی دانشگاه و یا دبیری تاریخ است و هیچ شغل پیشنهادی دیگری برای آن ها نیست. اما باید عرض کنیم که در ایران شاهد وجود زمینه های کاری دیگری نیز برای فارغ التحصیلان رشته تاریخ هستیم.

اگر قصد ادامه تحصیل در ارشد تاریخ را دارید، برای آگاهی از هر آنچه باید در زمینه ادامه تحصیل در ارشد تاریخ بدانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 از بین این مشاغل می توان به فعالیت و اشتغال در کتابخانه ها و آرشیوهای سراسر کشور، و همین طور کار در موزه های مختلف به عنوان ارائه دهنده اطلاعاتی در رابطه با اشیاء نگهداری شده در آن ها و اشتغال در حوزه های مختلفی از جمله حوزه تحقیقاتی و پژوهشی اشاره کرد. باید به عرض برسانیم که رشته محبوب تاریخ در هر سه مقطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی در ایران مورد تدریس و مطالعه واقع می شود در این مقاله، قصد ارائه توضیحاتی را در رابطه با ارشد تاریخ برای شما دوستان داریم. پس با ما همراه باشید تا به اطلاعات مورد نیاز خود در رابطه با ارشد تاریخ دسترسی پیدا کنید.

گرایش های کارشناسی ارشد تاریخ

رشته تاریخ در دوران ارشد ده دسته مختلف را در خود جای می دهد. در زیر به ذکر گرایش های ارشد تاریخ برای شما عزیزان می پردازیم.

گرایش های کارشناسی ارشد تاریخ

مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز

تاریخ تشیع

مطالعات خلیج فارس

تاریخ اسلام

مطالعات تاریخ تشیع

اسناد و مدارک آرشیوی و نسخه شناسی

تاریخ ایران اسلامی

تاریخ عمومی جهان

 

در ادامه توضیحاتی را پیرامون شماری از این گرایش ها خدمت شما دوستان عنوان می کنیم. جهت آشنایی با دیگر گرایش های ارشد تاریخ و کسب اطلاعاتی دقیق در مورد آن ها می توانید با مشاوران کاردان آیدانیتو حاصل فرمایید.
برای کسب اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با کارشاسی ارشد رشته تاریخ می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.

معرفی گرایش تاریخ عمومی جهان

در این گرایش از کارشناسی ارشد تاریخ فرد دانشجو اطلاعات کاملی را در ارتباط با مهم ترین تحولات ایجاد شده در دنیا و همین طور اروپا در حوزه ها و زمینه های مختلفی از جمله تاریخی، فرهنگی، علمی، سیاسی و دینی را کسب می کند. البته باید عرض کنیم که این آشنایی و اطلاع چهار دوره مدرن و شناخته شده باستان، قرون وسطی و دوره شانس را در بر می گیرد. در بین دروس مورد تدریس برای دانشجویان ارشد مشغول به تحصیل در کارشناسی ارشد تاریخ می توان از مطالعه و بررسی تاریخ قرن 20 و مبانی تاریخ تمدن اشاره کرد.

معرفی گرایش تاریخ ایران باستان

در این گرایش از کارشناسی ارشد تاریخ کلیه دانش جویان آشنایی کافی و لازم را با مباحثی از جمله مهم ترین و شناخته شده ترین سلسله های ایران بیش از اسلام را پیدا می کنند. بنا به باور و عقیده شمار زیادی از محققان و منشأ و سرچشمه بسیاری از تحولات رخ داده در دنیای باستان من جمله مسائل و موضوعات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مالی به کشور ما ایران منسوب می گردد. از این رو کلیه دانشجویان مشغول به ادامه تحصیل در این گرایش از کارشناسی ارشد تاریخ لزوماً باید اطلاعاتی را در رابطه با این تحولات به دست آورند و آن ها را به طور کامل بشناسند.

معرفی گرایش تاریخ تشیع

تاریخ تشیع به عنوان یکی از رشته های مهم و تخصصی مجموعه تاریخ در دوران کارشناسی ارشد محسوب می شود. در این رشته تاریخ تشیع در گذر تاریخ در ابعاد مختلفی از جمله فرهنگی و اجتماعی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. از جمله اهداف اساسی ایجاد و راه اندازی این رشته تحصیلی می توان به تحلیل تحولات تاریخ تشیع به جهت تشخیص حقایق، دفاع کردن از تشیع در بعد تاریخی در برابر شبهات مختلف اشاره کرد.


دانشگاه های پذیرنده ارشد تاریخ

در پایان این مقاله، به ذکر دانشگاه های سراسری پذیرنده کارشناسی ارشد تاریخ برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

دانشگاه های پذیرنده ارشد تاریخ

رشته

دانشگاه

تاریخ ایران باستان

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهیدبهشتی- تهران

دانشگاه شهید باهنر- تهران

دانشگاه سیستان و بلوچستان- زاهدان

دانشگاه تهران

دانشگاه اصفهان

دانشگاه ارومیه

تاریخ ایران اسلامی

دانشگاه گلستان- گرگان

دانشگاه خوارزمی- تهران

دانشگاه یزد

دانشگاه میبد

دانشگاه لرستان- خرم آباد

دانشگاه شیراز

دانشگاه بیرجند

دانشگاه الزهرا(س)-تهران ویژه خواهران

دانشگاه اراک

دانشگاه یاسوج

 در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد تاریخ پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله گرایش های ارشد تاریخ بزنید.
مشاوران آیدانیتو می توانند اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با ارشد تاریخ را در اختیار شما قرار دهند. در صورت نیاز می توانید با آن ها تماس بگیرید.