ارشد برق

رشته محبوب و مورد توجه مهندسی برق از جمله زیر مجموعه های گروه مهندسی در رشته ریاضی فیزیک محسوب می شود. رشته ای که اساس کار خود را بررسی و مطالعه مسائل مرتبط با الکترونیک، الکترومغناطیس و الکتریسیته می داند. در مجموع می توان رشته مهندسی برق را در دو دسته عمده و مهم طراحی و بررسی سیستم های تبدیل کردن انرژی الکتریکی و انتقال، طراحی و تحلیل انواع سیستم های الکترونیکی جهت انتقال و پردازش انواع اطلاعات نظیر رادارها و مدارهای مجتمع قرار داد. همان طور که می  دانید رشته مهندسی برق در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های سراسر ایران مورد تدریس قرار می گیرد. در این مطلب، به طور اخص به ذکر مطالبی در مورد ارشد برق می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات کافی و مفیدی را در رابطه با ارشد برق به دست آورید.

ارشد برق قدرت

برق قدرت از جمله رشته های مشهود و شناخته شده در ارشد برق به شمار می رود. این رشته تحصیلی با مواردی همچون توزیع و انتقال انرژی الکتریکی و تولید شماری از دستگاه های مرتبط با آن و تجهیزات مختلف الکتریکی مرتبط است. قابل توجه شما دوستان این که مهندسی برق قدرت عنوان قدیمی ترین گرایش را در این مجموعه با خود یدک می کشد. برق قدرت در مقطع ارشد تحت عنوان رشته سیستم های قدرت شناخته می شود. از جمله دروس مورد تدریس در این رشته از ارشد برق می توان به هوش محاسباتی، انرژی های تجدید پذیر در مهندسی برق، بهره برداری از سیستم های برق، برنامه ریزی در سیستم های قدرت، شبیه سازی و مدل سازی و سیستم های کنترل تطبیقی اشاره کرد.

ارشد برق الکترونیک

الکترونیک همواره به نام علمی شناخته می شود که به تحلیل و بررسی حرکت الکترون ها در خلأ و در مواد نیمه رسانا و رسانا و همین طور کاربردها و اثرات آن ها می پردازد. با عنایت به تعریف گفته شده حیطه کاری یک مهندس الکترونیک به ساخت قطعات الکترونیک و استفاده از آن ها در مدارها مربوط می شود. در مجموع می توان گفت که ارشد برق الکترونیک در مقطع کارشناسی ارشد سه رشته تحصیلی جنگ الکترونیک، سیستم های الکترونیک دیجیتال و مدارهای مجتمع الکترونیک را شامل می شود.

ارشد برق کنترل

هدف اساسی از تشکیل و راه اندازی رشته کنترل در مهندسی برق ارشد کنترل را می توان کنترل کردن متغیرهای اساسی سیستم بر طبق بعضی از ملاک های مطلوب همچون زاویه چرخش بازوی ربات، دمای یک اتاق و یا سرعت یک موشک در نظر گرفت. رشته کنترل، نقشی بسیار مهم و ارزنده در توسعه و پیشرفت علوم مختلف بازی می کند. در واقع می توان گفت که رشته مهندسی برق کنترل به عنوان حلقه اتصال بین مهندسی برق و سایر رشته های دیگر مطرح شده است. در حال حاضر، این رشته تحصیلی از ارشد برق به شکل بخش مهم و اصلی از فرایندهای تولیدی و صنعتی در نظر گرفته شده است. به وسیله علم کنترل می توان به اموری همچون افزایش میزان تولید، بالارفتن کیفیت و کاهش قیمت فراورده های تولیدی و ماشینی شدن شمار زیادی عملیات خسته کننده دستی و تکراری دست پیدا کرد. در حال حاضر، افراد بسیاری تمایل به مطالعه این رشته در مقطع ارشد مهندسی برق را دارند. اما متأسفانه آشنایی کافی را با منابع معرفی شده جهت آزمون ارشد این رشته را ندارند. به همین منظور و جهت آشنایی با منابع ارشد برق کنترل می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس حاصل فرمایید. علاوه بر این همکاران ما می توانند اطلاعات جامع و مفیدی را در رابطه با سؤالات ارشد برق کنترل همچون تعداد سؤالات هر درس را در اختیارتان قرار دهند.

ارشد برق تهران

رشته مهندسی برق در مقطع ارشد در دانشگاه های مختلفی از شهر تهران مورد تدریس قرار می گیرد. این دانشگاه ها شامل دانشگاه های آزاد و سراسری می شوند. از میان دانشگاه های پذیرنده این رشته در دوره سراسری می توان سه دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی شریف –تهران، دانشگاه مالک اشتر، دانشگاه صنعتی قم، دانشگاه سمنان، دانشگاه تبریز و دانشگاه صنعتی همدان اشاره کرد. در این میان، دانشگاه های همچون واحد بم، اردبیل، بهبهان، تهران مرکزی، علی آبادکتول، مهریز، زرقان، دماوند، سنندج، اردبیل و واحد یادگار امام خمینی در شهرری پذیرنده دانشجو ارشد برق در رشته های مختلف این مجموعه هستند.

ارشد برق 98

ثبت نام ارشد برق 98 همانند سال های گذشته در تاریخی مشخص و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می پذیرد. هر فرد پس از دریافت و همین طور مطالعه دفترچه ارشد برق 98 باید اقدام به خرید کارت اعتباری مربوطه کند و این امر تنها از طریق کارت های بانکی عضو شتاب برای وی میسر است. پس از انجام ثبت نام کنکور مربوط به این رشته در زمانی مشخص شده توسط سایت سازمان سنجش برگزار می شود و در نهایت با اعلام نتایج فرد می تواند به تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر خود در این زمینه بپردازد.

در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد برق پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله معرفی گرایش های ارشد برق بزنید.
اگر سوالی در زمینه ارشد برق ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.