ارشد ایران شناسی

رشته محبوب ایران شناسی در ردیف محبوب ترین رشته های گروه انسانی به حساب می آید که تحصیل در آن با جذابیت های خاصی برای دانشجویان برخوردار است. در میان دلایل متعدد گنجاندن این رشته تحصیلی می توان از ضرورت کسب شناخت و آگاهی در مورد کشور عزیزمان ایران نام برد. در این مقاله، به بحث در مورد ارشد ایران شناسی برای شما دوستان عزیز می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات لازم را در رابطه با ارشد ایران شناسی به دست آورید.

ایران شناسی ارشد

همان گونه که در جریان هستید کشور عزیز ما ایران از تمدنی کهن و قدیمی برخوردار است و جزء نخستین اماکنی است که انسان ها تصمیم به داشتن زندگی دسته جمعی در آن کرده اند. تمامی دانشجویان مشغول به گذراندن این مقطع از رشته ایران شناسی در تمام طول مدت گذراندن ترم های تحصیلی این رشته اطلاعات کامل و مفیدی را در رابطه با تاریخ و همین طور فرهنگ مردم ایران از دوره ایران باستان تا عصر حاضر و تمدن بسیار غنی آن به دست می آورند. در میان مهم ترین شرایط تحصیل در ارشد ایران شناسی می توان به آشنایی نسبی با مباحث مربوط به تاریخ، زبان عربی و همین طور مبانی زبان شناسی اشاره کرد. نکته مورد توجه این که رشته ارشد ایران شناسی چند گرایش مختلف را نیز شامل می شود. در زیر به ذکر 4 گرایش ارشد ایران شناسی برای شما دوستان عزیز می پردازیم.

گرایش های ارشد ایران شناسی

ایران شناسی تاریخ

آداب و رسوم و میراث فرهنگی

ایران شناسی عمومی

اصول نسخه شناسی و مرمت نسخه های خطی و نسخه آرایی

 

در زیر به ذکر پاره ای توضیحات در مورد دو گرایش از این رشته تحصیلی در مقطع ارشد برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

معرفی گرایش های آداب و رسوم و میراث فرهنگی

در این گرایش محبوب از ارشد ایرانشناسی بحث جالب آداب و رسوم اقوام مختلف ایرانی و یا همان ضوابط و قواعد حاکم بر مملکت ایران مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد. همچنین، تمامی آثار به جا مانده از سال های دور و مربوط به اقوام سابق که دارای ارزش فرهنگی بالایی هستند نیز مورد بحث قرار می گیرند. باستان شناسی و دستاوردهای آن و فرهنگ مردم و آداب از جمله دروس مورد تدریس در این رشته تحصیلی شناخته شده به شمار می روند.

معرفی گرایش های نسخه شناسی و مرمت نسخه های خطی و نسخه آرایی

در گرایش اصول نسخه شناسی و مرمت نسخه های خطی و نسخه آرایی بحث جالب و جذاب مرمت انواع نسخه های خطی به جا مانده از سالیان بسیار دور و یا پوست و کاغذ مطرح می شود.

تمامی دانشجویان مشغول به گذراندن این مقطع از رشته ایران شناسی در تمام طول مدت گذراندن ترم های تحصیلی این رشته اطلاعات کامل و مفیدی را در رابطه با تاریخ و همین طور فرهنگ مردم ایران از دوره ایران باستان تا عصر حاضر و تمدن سیار غنی آن به دست می آورند

منابع ارشد ایران شناسی 

در این بخش از مقاله حاضر، به بیان منابع ارشد ایران شناسی برای شما عزیزان می پردازیم.

نام درس

نام کتاب

مؤلف

انتشارات

باستان شناسی ایران

باستان شناسی غرب ایران

فرانک مول

سمت

ایران از آغاز تا سپیده دم شهرنشینی

صادق ملک شهمیرزادی

سبحان نور

عصر آهن ایران

دکترحسن طلایی

سمت

کتابداری عمومی و اطلاع رسانی

تاریخ و فلسفه کتابداری

توکهرجی-آجیث کومار

آستان قدس رضوی

 

آموزش مواداطلاعاتی، مفاهیم، روش ها و برنامه ها

مهری پریرخ

کتابدار

تاریخ اسلام

تاریخ تحلیلی اسلام

سیدجعفر شهیدی

 

دولت اموی

سهیل طقوش

 

تاریخ فاطمیان

محمدابی عبدالله

 

جغرافیای شهری و منطقه ای

پویایی نظام شهری ایران

اصغر نظریان

 

دیدگاه های نو در جغرافیای شهری

حسین شکوهی

 

زبان عربی

مبادی العربیه جلد4

   

تاریخ تمدن و فرهنگ ایران زمین

تاریخ و تمدن ایلام

یوسف مجید زاده

 

تاریخ تیموریان و ترکمانان

حسین میر جعفری

 

زبان و ادبیات فارسی

زبان و نگارش فارسی(4استاد)

   

 در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد ایران شناسی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله گرایش های ارشد ایران شناسی بزنید.
اگر سوالی در زمینه گرایش های ارشد ایران شناسی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.