ارشد اپیدمیولوژی

ارشد اپیدمیولوژی(Epidemiology) یکی از رشته های گروه علوم پزشکی است و توسط وزارت بهداشت ارائه می شود. اپیدمیولوژی معنای بسیار گسترده ای دارد و با سلامت جامعه در ارتباط است. در ارشد اپیدمیولوژی نحوه انتشار بیماری ها و عوامل بیماری زا و بسیاری از موارد دیگر مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد. اگر شما نیز علاقه مند به علم اپیدمیولوژی هستید و می خواهید در ارشد اپیدمیولوژی تحصیل کنید هم باید به این رشته شناخت داشته باشید و هم شرایط شرکت را بدانید. به این منظور با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره ارشد اپیدمیولوژی بدانید.

ارشد اپیدمیولوژی چیست

شاید واژه اپیدمیولوژی شما را به یاد کلمه اپیدمی بیندازد. اپیدمی یا فراگیری یا همه گیری، واژه ای که نه تنها برای بیماری های واگیردار توسط عموم مردم مورد استفاده قرار می گیرد بلکه درباره موضوعات اجتماعی و فرهنگی که در میان مردم فراگیر می شود نیز اپیدمی می گویند. ارشد اپیدمیولوژی که مورد نظر ماست نیز، نزدیکی معنایی به عبارت فوق دارد. ارشد اپیدمیولوژی یکی از رشته های علوم پزشکی است و اگر مفهوم اپیدمی در پزشکی را با هم ترکیب کنیم به تعریف با بررسی بیماری همه گیر عفونی می رسیم.

از گذشته های دور و هم زمان با پیدایش زندگی گروهی، همواره افرادی بوده اند که به حفظ سلامت افراد کمک می کردند و سعی می کردند تا بیماران را درمان کنند، طبیب، حکیم، دکتر، پزشک و هر عنوان دیگری را به خود اختصاص می دانند. تمامی این افراد دارای هدف مشترک بودند و آن هم کشف راز بیماری در گروهی از مردم است. درست به مانند هدف کیمیاگران که می خواستند از خاک به طلا برسند. در تاریخ اولین انتشاراتی که به بررسی علل بیماری ها می رسد به بقراط بر می گردد و از آن تاریخ تا به امروز دانشمندان از علم اپیدمیولوژی به دنبال پاسخ این سؤال هستند. هر چند که این علم بسیار گسترده شده است. و سؤالات آن نیز رنگ و بوی امروزی گرفته اند.

اپیدمیولوژی در حال حاضر تنها به دنبال بیماری های عمومی نیست و این علم فراگرفته است. در حال حاضر از بررسی تأثیر استفاده از دخانیات در بروز سرطان تا مزایا و معایب و آثار رژیم ها بر سلامت انسان را در بر می گیرد.

کارشناسان ارشد اپیدمیولوژی علاوه بر دانش پزشکی در زمینه اقتصاد، جامعه شناسی، فرهنگ و مذهب اطلاعات جامعی دارند تا از هر جهت موضوع خود را بررسی کنند. علم اپیدمیولوژی در تصمیم گیری های اجرایی و مدیریت بیمارستانی تأثیر گذار است.

چه دانشگاه هایی ارشد اپیدمیولوژی دارند

ارشد اپیدمیولوژی از رشته های گروه علوم پزشکی است و دانشگاه های ارائه دهنده آن در دفترچه ارشد وزارت بهداشت مشخص شده است. در جدول زیر برخی از دانشگاه های پذیرنده ارشد اپیدمیولوژی را آورده ایم. برای اطلاع از تمامی دانشگاه های پذیرنده ارشد اپیدمیولوژی می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

شهیدبهشتی شیراز ایران اصفهان ایلام
یزد شهرکرد بقیه الله ارومیه زاهدان

ظرفیت پذیرش ارشد اپیدمیولوژی نیز بسیار محدود است. در سال های گذشته مجموع پذیرفته شدگان ارشد اپیدمیولوژی دولتی و شهریه پرداز حدود 100 نفر بوده است.
مشاوره درسی نقش بسیار زیادی در انتخاب مسیر درست و قبولی دارد. بنابراین اگر به انتخاب خود شک دارید از مشاوران کمک بگیرید.

اگر هدف شما تحصیل در ارشد اپیدمیولوژی است باید علاوه بر استفاده از منابع مناسب، برنامه ریزی نیز داشته باشید. برای شناخت منابع و آشنایی با برنامه ریزی و همچنین نحوه ثبت نام در آزمون وزارت بهداشت می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.