ارشد آمار

ارشد آمار یکی از رشته های گروه علوم پایه است که با کد 1207 ارائه می شود، مجموعه ارشد آمار دارای 4 رشته است که همگی در یک کد ضریب قرار گرفته اند. برخی از داوطلبان آزمون ارشد گروه علوم پایه رشته آمار را انتخاب می کنند و ما در این مقاله با علاقه مندان ارشد آمار همراه می شویم تا آن ها را با رشته آمار و منابع ارشد آمار آشنا کنیم.

کارشناسی ارشد آمار

رشته آمار در مقطع ارشد دارای چهار رشته می باشد که به شرح زیر است.

  • آمار ریاضی
  • آمار رسمی
  • بیم سنجی
  • آمار اجتماعی و اقتصادی

در میان رشته های آمار رشته آمار ریاضی پرطرفدارترین رشته محسوب میشود

کارشناسی ارشد آمار در سال های گذشته به شکل بالا نبوده است بلکه دارای یک رشته آمار و سه گرایش بوده است. اما در تغییرات سال 98 به شکل فوق در آمده است. از میان رشته های ارشد آمار فوق رشته آمار ریاضی جز پرطرفدارترین رشته های این مجموعه است. علاقه مندان به رشته آمار ریاضی باید توانایی تجزیه و تحلیل مسائل در مدل های آمادگی را داشته باشند.

گرایش بیم سنجی که به بیمه نیز معروف است جز رشته هایی است که علاقه مندان کمی دارد. یکی دیگر از دلایلی که بسیاری از افراد رشته بیم سنجی را انتخاب نمی کنند نبود مقطع دکتری این رشته در ایران است.

ارشد رشته آمار

توجه داشته باشید علاوه بر کارشناسی ارشد آمار که در بالا به آن اشاره کردیم یک رشته آمار به نام آمار زیستی وجود دارد که در میان رشته های وزارت بهداشت قرار گرفته است. آمار زیستی یا بیومتری یکی از شاخه های آمار کاربردی است و در حوزه بهداشت به کار می رود.

سؤالات ارشد آمار

یکی از مواردی که در مسیر آماده سازی کنکور ارشد می تواند به شما کمک فراوانی کند، بررسی سؤالات ارشد آمار سال های گذشته است. از آنجایی که ضریب تمام رشته های آمار یکسان است شما می توانید تمام سؤالات مجموعه آمار را بررسی کنید. وقتی سؤالات ارشد آمار را مطالعه می کنید. تنها به زدن تست اکتفا نکنید. حتی اگر پاسخ سؤالی را درست داده اید باز هم آن سؤال را ارزیابی کنید. زیرا با بررسی سؤالات نکات فراموش شده به شما یادآوری می شود.

منابع ارشد آمار

دروسی که ارشد آمار مورد ارزیابی قرار می گیرد و عبارت است از زبان انگلیسی، ریاضیات عمومی، مبانی علوم ریاضی، مبانی ماتریس ها و جبر خطی، مبانی آنالیز ریاضی، مبانی آنالیز عددی و مبانی احتمال، هر چند که دروس فوق در گروه دروس پایه قرار می گیرند اما دارای ضریب 3 هستند.

دروس احتمال، آمار ریاضی، نمونه گیری و رگه سیون با ضریب 4 در گروه دروس تخصصی قرار می گیرند و اهمیت بیشتری دارند. بنابراین در انتخاب منابع ارشد آمار این دروس دقت کافی را داشته باشید.

وقتی می خواهید منابع ارشد آمار را تهیه کنید حتماً به هدف و زمان خود توجه کنید و بیشتر از توان خود منابع تهیه نکنید. زیرا این امر موجب گیج شدن شما می شود. برای اطلاع از کتاب های مناسب برای آزمون ارشد آمار، منابع ارشد آمار را مطالعه کنید.

مشاوران آیدانیتو آماده اند تا شما را برای ثبت نام و انتخاب رشته ارشد آمار راهنمایی کنند.