گرایش های دکتری مواد و متالورژی

avatar image نویسنده : زهرا حیدری
stopwatch image ۱۴ آذر ۹۷ view image ۲۵۷ blogging image ۰
گرایش های دکتری مواد و متالورژی

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "گرایش های دکتری مواد و متالورژی" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


گرایش های دکتری مواد و متالورژی

تعداد بی شماری از افراد و متخصصین رشته مهندسی مواد را به عنوان مادر سایر رشته های مهندسی می شناسند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که اکثر مصنوعات بشری موجود در اطراف ما حاصل کار و تلاش مهندسین مواد است. در صورت توجه به هواپیما، قطار و اتومبیل متوجه تشکیل شدن بخش های اصلی آن همانند موتور، شیشه و بدنه از مواد می شویم. باید بگوییم که علم مواد و مهندسی به عنوان حوزه  میان رشته ای به بررسی و تحلیل ارتباط بین خواص و ساختار مواد به منظور طراحی مواد جدید جهت پاسخگویی به نیازهای بی شمار و فناوری مواد می پردازد. در حال حاضر و هم زمان با افزایش پژوهش و تحقیق در حیطه نانو رشته مهندسی مواد به رشته ای پیشرو در عرصه علم و دانش تبدیل گشته است. در مجموع، یک شخص دانش آموخته مهندسی مواد در اولین گام با استفاده از میکروسکوپ الکترونیکی رویشی و همچنین میکروسکوپ الکترونیکی و با تجهیزات و روش های یکسان به تحلیل، بررسی و شناسایی ساختار میکروسکوپی انواع مواد می پردازد. در مرحله بعدی، خواص مختلف مواد اندازه گیری می شوند. رشته مهندسی مواد و متالورژی در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری در ایران تدریس می شود. موضوع اصلی مقاله حاضر معرفی گرایش های دکتری مواد و متالورژی است. پس با ما همراه باشید تا اطلاعاتی ضروری را در رابطه با گرایش های دکتری مواد و متالورژی به دست آورید.

معرفی گرایش های کارشناسی ارشد مواد و متالورژی

رشته مهندسی مواد و متالوژی در مقطع دکتری به هشت گرایش مختلف تقسیم می شود. در زیر به ذکر این گرایش ها برای شما دوستان داوطلب می پردازیم.

ردیف

گرایش های کارشناسی ارشد مواد و متالورژی

1

شکل دادن به فلزات و مواد

2

جوشکاری و اتصال مواد

3

متالورژی پودر

4

خوردگی و پوشش و مهندسی سطح

5

فرایندهای استخراج فلزات و مواد

6

سرامیک

7

خواص فیزیکی و مکانیک مواد

8

مواد پیشرفته

گرایش خواص فیزیکی و مکانیک مواد

گرایش خواص فیزیکی و مکانیک مواد از جمله گرایش های دکتری مواد و متالورژی محسوب می شود. مباحث تخصصی مطرح شده در این گرایش از مهندسی مواد شامل کامپوزیت ها، سیستم های چند جزئی، مکانیک شکست تحلیلی، تئوری الکترونیکی مواد و مکانیزم های مقاوم شدن مواد است.

باید بگوییم که دانشجویان مقطع دکتری گرایش خواص فیزیکی و مکانیک مواد با انجام پروژه تحقیقاتی تحصیلات خود را در این گرایش و مقطع به پایان می رسانند.

از جمله مشاغل موجود جهت افراد تحصیل کرده در این گرایش فعالیت به عنوان یک پژوهشگر و یا  تدریس در دانشگاه ها است.

گرایش سرامیک دکتری مواد و متالورژی

باید بگوییم که علم سرامیک در معنای عام به دانش به کاربردن اشیاء جامد و ساخت اشیاء جامدی اطلاق می شود که اجزاء اصلی آن را مواد غیرفلزی و غیر عالی تشکیل می دهند. در نتیجه، علم سرامیک علاوه بر سفالینه های معمول انواع لعاب های چینی، مواد مغناطیس غیرفلزی، تک بلورهای مصنوعی، فروالکتریک ها، شیشه سیمان و دیرگدازها را نیز در بر می گیرد. امروزه مهندسان گرایش سرامیک با کنترل نسبت ترکیب و نوع مواد اولیه فراورده ها و محصولات مختلفی همانند ظروف چینی، آجر نسوز، لعاب ها، کاشی و آجر را تولید می کنند.

گرایش جوشکاری دکتری مواد و متالورژی

در معرفی این گرایش از دکتری مواد و متالوژی باید بگوییم که رشته جوشکاری از جمله روش های تولید محسوب می شود و هدف اصلی از ایجاد آن اتصال دائمی مواد مهندسی همچون کامپوزیت، پلیمر، سرامیک و فلز به همدیگر است. در حقیقت جوشکاری را می توان اتصال دو قطعه غیرفلزی به همدیگر در اثر فشار و یا حرارت تعریف کرد.

دانش آموختگان گرایش جوشکاری در طول دوره تحصیل توانایی هایی را در زمینه های مختلف همچون تحلیل و بررسی دلایل تخریب در اتصالات و ارائه راه های مناسب جهت جلوگیری از آن ها، بهینه کردن شرایط انجام جوشکاری در انواع واحدهای صنعتی و همین طور ایجاد نوآوری در صنایع مختلف اشاره کرد.


در این مقاله به تحلیل و بررسی گرایش های دکتری مواد و متالورژی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله برنامه ریزی دکتری بزنید.

اگر سوالی در زمینه گرایش های دکتری مواد و متالورژی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "گرایش های دکتری مواد و متالورژی" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید