ترک گل

نویسنده : دهقان پور
۲۶ تیر ۹۷ ۲۶۲ ۰

ترک گل

ماری جوانا که در میان مصرف کنندگانش به نام‌های «گٌل»، «علف» و «وید» هم خوانده می‌شود یک ماده‌ی مخدر و شامل قسمت فوقانی برگ‌ها، گل و تخمک‌های بوته‌ی شاهدانه است. این گیاه دارای ماده ای به نام تتراهیدروکانابینول (THC) است که سیستم عصبی مرکزی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.مصرف کنندگان گل توسط پیپ یا سیگار آن را می‌کشند. بعضی هم آن را در خوراکی‌هایی مثل شیرینی‌جات یا کیک‌های شکلاتی می‌پزند و می‌خورند. مصرف گل موجب سرخوشی می‌شود، هوشیاری فرد را مختل می‌کند و در درک او از محیط پیرامون و موضوعات مختلف تحریف ایجاد می‌کند. توهم، پارانویا (شک بیش از حد به همه چیز)، افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان، سرخی چشم‌ها و ... از آثار مصرف گل هستند. بر خلاف تصور بسیاری از جوانان که گل را اعتیاد آور نمی‌دانند، این ماده فرد را به خودش وابسته و معتاد می‌کند. به همین دلیل همه‌ساله عده‌ی زیادی در سراسر دنیا به فکر ترک گل می‌افتند.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "روش‌های ترک گُل" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید

روش‌های ترک گل

هر فرد معتاد به گل ویژگی‌های خودش را دارد و نوع وابستگی‌اش به گل هم منحصربه‌فرد است. اما به هر حال هر شخصی که تأثیرات منفی مصرف این ماده را در خودش درک کند و برای ترک مصصم شود، روش‌های زیادی پیش رویش قرار دارند. در ادامه به روش‌های ترک گل می‌پردازیم:

بوقلمون سرد (برای مصرف کنندگان با انگیزه)

بوقلمون سرد نام یک روش ترک اعتیاد ناگهانی و یک‌باره است که برای ترک هر نوع ماده‌ی مخدری می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این روش برای کسانی که به دنبال یک درمان سریع هستند، مناسب است. اما راه ساده ای نیست. نمی‌توان به راحتی این گیاه را دور ریخت. حتی اگر از نظر ذهنی انسان قوی‌ای باشید، بدنتان برای همچنین رفتاری آماده نیست. بدن یک فرد معتاد به گل مقداری THC را برای هفته‌ها و ماه‌های بعد از آخرین مصرف نگهداری می‌کند اما این مقدار کافی نیست و وقتی به پایان برسد، فرد نشانه‌هایی از تشویش و تمایل به مصرف گل را نشان خواهد داد.

ترک تدریجی (برای افرادی که نیاز به زمان دارند)

بیشتر آدم‌ها نمی‌توانند ناگهان ماده‌ای که به آن معتاد هستند را کنار بگذارند. ترک ناگهانی با علائم آزاردهنده‌ی زیادی همراه است که تحمل‌شان برای هر فرد معتادی امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل یکی از روش‌هایی که برای ترک گل به افراد پیشنهاد می‌شود ترک تدریجی است و شامل کاهش مصرف مواد مخدر در طول زمان و رسیدن به مرحله‌ی عدم مصرف همیشگی است.

درمان دارویی (برای همه)

پژوهش‌های زیادی در زمینه‌ی تشخیص اینکه این روش برای ترک گل مناسب است یا نه انجام شده‌اند. هنوز هیچ دارویی از نظر علمی برای از بین بردن کامل وابستگی به گل شناخته نشده است. اما داروهایی وجود دارند که می‌توانند فرد را در فرآیند ترک گل همراهی و تقویت کنند.

برنامه‌ی 12 قدم (برای افراد معنوی)

این برنامه اولین بار برای ترک معتادان الکلی طراحی شد. اما همه‌ی معتادها می‌توانند از آن استفاده کنند. با استفاده از این رویکرد، گروه‌های حمایتی تشکیل می‌شوند و مسیر ترک گل را تسهیل می‌کنند. اعضای این گروه‌ها کسانی هستند که قصد ترک دارند و گروه توسط یک راهنمای متخصص هدایت می‌شود. ۱۲ قدم بیشتر برای کسانی مناسب است که به مواد مخدر وابستگی احساسی و هیجانی دارند و به دنبال حمایت هستند. در این برنامه افراد احساس تنهایی نمی‌کنند و در کنار کسانی که موقعیتی مشابه دارند در یک فرایند معنوی برای ترک قرار می‌گیرند.

توانبخشی (برای افرادی با اعتیاد شدید)

این روش برای کسانی که شدیداً در حال کشمکش برای ترک اعتیاد هستند و سلامتی‌شان در حال فروپاشی است مناسب است. در فرآیند توانبخشی فرد تحت درمان عمیق قرار می‌گیرد، دارو برایش تجویز می‌شود و وارد جلسه‌های مشاوره و روان‌درمانی می‌شود.

جلسات مشاوره و روان درمانی (برای کسانی که صحبت کردن بیشتر از هر چیزی کمکشان می‌کند)

این روش برای کسانی که به توانبخشی و دارودرمانی نیاز ندارند، مناسب است. یک فرد معتاد به گل می‌تواند در این جلسات از علت تمایلش به گل و نوع وابستگی‌اش صحبت کند، علل و ریشه‌های مصرفش را درک کند و برای ترک آماده شود.

مراحل ترک گل

تا اینجا به روش‌هایی که یک فرد معتاد به گل می‌تواند برای ترک استفاده کند، پرداختیم. اما کمک‌های بیرونی کافی نیستند و کسی که قصد ترک دارد، باید خودش هم به تنهایی مراحلی را طی کند و برای ورود به یک برنامه‌ی ترک جدی وارد شود.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "روش‌های ترک گُل" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید

  در اینجا به آن مراحل شخصی می‌پردازیم:

خرید گل را متوقف کنید

باید آنقدر برای ترک مشتاق باشید که دیگر گل را به هیچ عنوان تهیه نکنید. ممکن است تمایلی شدید و قوی به مصرف داشته باشید. این اتفاق طبیعی است اما تلاش کنید که به نحوی حواس خود را پرت کنید. مثلاً تنها نشوید و وقت خود را با کسی یا کسانی که مورد اعتماد هستند و دوستشان دارید، بگذرانید. با دوستان سیگاری بیرون نروید و خودتان را با کارهایی که دوست دارید (کاری غیر از مصرف گل) سرگرم کنید.

لوازم جانبی مصرف گل را دور بریزید

احتمالاً شما به عنوان یک مصرف‌کننده‌ی گل، وسایل جانبی زیادی مثل پیپ، قلیان ویژه‌ی کشیدن ماری جوانا، دستگاه کاغذ پیچ، دستگاه خرد‌کننده‌ی گل و .... دارید. همه ی این وسایل می‌توانند شما را تحریک به مصرف کنند. پس برای یک ترک واقعی نیاز دارید که هیچ نشانه‌ای از گل اطرافتان نباشد. همین الان بلند شوید و همه‌ی این مواد را دور بریزید.
شاید یکی از سخت‌ترین کارها در فرایند ترک گل و سایر مواد مخدر، کنترل تمایل و اشتیاق زیاد به مصرف ماده‌ی اعتیادآور باشد

اشتیاق خود را کنترل کنید

مثل ترک هر نوع اعتیادی، ترک اعتیاد به گل هم با علائمی آزاردهنده همراه است. یکی از جدی‌ترین نشانه‌های ترک، تمایل همیشگی به مصرف است که به محض ترک، خودش را نشان می‌دهد. ماری جوآنا بر خلاف سایر مواد مخدر یک ویژگی منحصر به فرد دارد. بر خلاف نیکوتین که به محض ترک از بدن خارج می شود، THC موجود در ماری جوآنا بعد از ترک در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود و تا مدتی در بدن می‌ماند. شاید فکر کنید که این نشانه‌ی خوبی است و باعث می‌شود که فرآیند ترک آسان‌تر شود. اما مسأله این است که THC ذخیره شده بسیار کم است و بدن شما به مقدار بیشتری عادت کرده است. به همین دلیل اشتیاق به مصرف گل در شما زنده است و ممکن است درگیرتان کند. در اینجا به راه‌های برای کنترل تمایل و اشتیاق نسبت به مصرف گل اشاره می‌کنیم:

خودتان را سرگرم کنید

کار دیگری انجام بدهید. به دنبال یادگیری یک مهارت یا فعالیت جدید باشید. در کلاسی ثبت نام کنید و خودتان را با چیزی که همیشه آرزوی یادگیری‌اش را داشتید، آما آنقدر درگیر اعتیاد بودید که برایش وقت نداشتید، مشغول کنید.

ورزش کنید

حقیقتاً ورزش برای همه چیز مفید است. سلامت عمومی را ارتقاء می‌دهد، از افسردگی جلوگیری می‌کند و به شما کمک می‌کند که ذهنتان را از فکر کردن به مصرف گل خالی کنید.

یک سیستم حمایتی داشته باشید

آدم‌هایی را در اطراف خود داشته باشید که به وقت نیاز کمک­تان کنند. آن‌ها می‌توانند در فرآیند ترک گل شما را حمایت کنند و به شما انگیزه دهند. این افراد می‌توانند افراد خانواده یا دوستانتان باشند.

مشغول باشید

وقت خود را به بطالت نگذرانید. بی‌کاری احتمال رفتن به سمت مواد مخدر را بالا می‌برد. خودتان را مشغول کنید تا فرصتی برای فکر کردن درباره‌ی گل و رفتن به سمت آن نداشته باشید.

نشانه‌های ترک گل

از آنجایی که ماری جوآنا یک ماده‌ی اعتیاد آور است، ترک این ماده با نشانه‌هایی همراه است و به محض توقف مصرف این ماده، علائمی مثل علائم زیر خودشان را نشان می‌دهند:
  • تحریک پذیری
  • افسردگی
  • بی خوابی
  • سردرد
  • بی صبری و تحریک پذیری
همه‌ی آنچه که در مورد کنترل تمایل‌ها و اشتیاق برای مصرف گل گفتیم در مورد کنترل نشانه‌های ترک مفید هستند، مخصوصاً ورزش کردن. موارد مهم دیگری مثل موارد زیر را هم اضافه می‌کنیم:
  • خوردن غذاهای سالم و سبزیجات و غذاهایی با فیبر زیاد
  • خوردن آب زیاد
  • خوردن قهوه (کافئین در برابر رخوت حاصل از گل، پادزهر دارد)
  • نوشیدن چای حاوی آنتی اکسیدان‌های زیاد
دلایل افراد برای ترک گل متفاوت است و فرآیند ترک هم با توجه به شدت و مدت اعتیاد برای هر فردی به شکل خاصی اتفاق می‌افتد. اما در هر صورت فرآیند ترک گل با نشانه‌ها و سختی‌های واقعی همراه است. اگر قصد ترک دارید، باید خودتان را برای این علائم آماده کنید. این نشانه‌ها نباید شما را منصرف کنند. بلکه باید به شما آگاهی بدهند تا بدانید قرار است وارد چه جاده‌ای بشوید و طی کردن این مسیر برایتان تسهیل شود.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "روش‌های ترک گُل" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید

  در ادامه مطالعه‌ی مقاله‌ی «رواج مصرف گل در جوانان» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.  

4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید