روش های ترک قلیان

نویسنده : دهقان پور
۲۱ بهمن ۹۷ ۳۷ ۲
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "روش های ترک قلیان" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


ترک قلیان

متأسفانه مصرف قلیان در بعضی نقاط جهان از جمله کشور ما بسیار شایع است و این باور غلط در میان عده ای وجود دارد که قلیان کم ضررتر از سیگار است. تنباکوی قلیان کمتر از تنباکوی سیگار ضرر ندارد و آب قلیان به هیج عنوان جلوی مواد سمی تنباکو را نمی گیرد. حتی مصرف کنندگان قلیان ممکن است تنباکوی بیشتری را نسبت به سیگاری ها وارد بدنشان کنند و این دود می تواند به مدت شصت دقیقه باقی بماند.

واقعیت این است که قلیان تأثیرات شدیداً مصری بر ریه ها و قلب می گذارد و می تواند زمینه ساز انواع سرطان ها شود. اعتیاد قلیان جدی است و ترک قلیان می تواند از عوارض خطرناک بسیاری جلوگیری کند.

مضرات قلیان

پژوهش های زیادی در سراسر دنیا در مورد مضرات قلیان انجام گرفته است و نتایج این پژوهش ها حاکی از مضراتی مثل موارد زیر است:

 • قلیان شامل مواد سمی ای مثل کربن مونوکسید و مواد شیمیایی است که منجر به سرطان می شوند.
 • مصرف قلیان هم مثل سیگار کشیدن با ابتلا به سرطان های دهان و شش، بیماری های قلبی و دیگر بیماری های جدی مرتبط است.
 • مصرف قلیان به اندازه سیگار کشیدن، نیکوتین را وارد بدن می کند و می تواند اعتیاد آور باشد.
 • مصرف قلیان توسط زنان باردار ممکن است منجر به تولد نوزادان کم وزن شود.
 • قلیان هایی که در محیط های عمومی آماده می شوند ممکن است به خوبی تمیز نشده باشند و زمینه ای را برای سرایت بیماری های عفونی فراهم کنند.

اعتیاد قلیان

نیکوتین ریشه اصلی اعتیاد قلیون است. وقتی فردی مرتب قلیان می کشد، بعد از مدتی به نیکوتین وابسته می شود. اعتیاد قلیان حتی می تواند زمینه ساز اعتیادهای دیگر هم شود. کسانی که به قلیان علاقه دارند، معمولاً به صورت تفریحی مصرف می کنند اما وقتی که این تفریج مدام تکرار می شود، مقدار نیکوتین داخل خون افزایش پیدا می کند و حتی ممکن است فرد مصرف کننده قلیان، سیگار کشیدن را هم آغاز کند.

روش های ترک قلیان

از آن جایی که اعتیاد قلیان جدی است و با کمی جست و جو و مطالعه می توان به مضرات متعدد قلیان پی برد، ترک قلیان مسئله و دغدغه افراد زیادی است. بر اساس تصور عام ترک قلیان آسان نیست و مثل ترک سیگار نیازمند انگیزه ای قوی است.

برای ترک قلیان یکی از مهم ترین مراحل این است که درک کنید دقیقاً به چه علت قلیان می کشید، چند بار در هفته می کشید و الگوی مصرف شما به چه صورت است. بعد می توانید برای رسیدن به آرامش ناشی از مصرف قلیان چیز دیگری را جایگزین آن کنید و کم کم یا یک باره قلیان را کنار بگذارید.

شرکت در جلسات مشاوره و روان درمانی، ترک قلیان را تسهیل و تسریع می کند. چون در این جلسات درک می کنید که چرا به قلیان رو آورده اید، مصرف قلیان چه ریشه روانی ای دارد و اگر چالش های روانی ای مثل افسردگی و اضطراب منجر به این اعتیاد شده، با حل آن چالش می توانید ترک قلیون بهتری داشته باشید.

در ادامه مطالعه مقاله اعتیاد قلیان را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های ترک اعتیاد قلیان می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "روش های ترک قلیان" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


3.0 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۲ دیدگاه
 • user_default_pic اکبر
  توسط اکبر در تاریخ ۲۴ بهمن ۹۷ reply_comment
  کسایی که هفته ای ویا ماهی یکبار قلیان تفریحی میکشن اعتیاد قلیان ندارند پس ترک قلیان براشون معنی نداره این افراد کافیه در معرض مصرف قرار نگیرند.
  user_default_pic دهقان پور
  توسط دهقان پور در تاریخ ۲۷ بهمن ۹۷
  سلام دوست عزیز بله هر میزانی از مصرق قلیان به معنی اعتیاد به آن نیست اما به هر حال همین میزان از مصرف هم می تواند به اعتیاد ختم شود. در این حالت پیشگیری بهتر از درمان است.