انتخاب رشته کنکور تجربی

avatar image نویسنده : مشاور آیدانیتو
stopwatch image ۳۱ فروردین ۹۹ view image ۱۷۳۹ blogging image ۴
انتخاب رشته کنکور تجربی

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " زمان، شرایط و نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور تجربی" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۵ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


انتخاب رشته کنکور تجربی

هر ساله پس از اعلام نتایج اولیه توسط سازمان سنجش آموزش کشور، تب انتخاب رشته بسیار داغ می شود! از آنجایی که انتخاب رشته نقشی بسیار مهم در موقعیت شغلی آتی مان دارد، توجه به نکاتی که به ما کمک می کند که انتخاب بهتری داشته باشیم، ضروری به نظر می رسد. به همین سبب در این مقاله به بررسی نکات مرتبط با انتخاب رشته کنکور تجربی می پردازیم. همچنین در دیگر صفحات مطالبی در مورد مشاوره تحصیلی تلفنی کنکور سراسری برای شما جمع آوری شده است.

زمان بندی انتخاب رشته برای کنکور تجربی

برای اعلام این زمان بندی ، مطابق جدول زمان بندی منتشر شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور، در نیمه ی دوم مردادماه، اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های تحصیلی دارای شرایط خاص اعلام می گردد. سپس یک بازه ی 5-4 روزه به منظور انتخاب رشته تجربی درنظر گرفته می شود . انتخاب رشته منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش (www.sanjesh.org) انجام می گیرد. اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های دانشگاه های شاهد، علوم قضایی و علوم پزشکی بقیه الله و ... در دهه ی اول شهریورماه اعلام می گردد و در نهایت نتایج نهایی آزمون سراسری ، هفته آخر شهریورماه از طریق سایت سازمان سنجش منتشر و کارنامه نهایی آزمون سراسری ، در هفته ی اول مهرماه بر روی سایت سازمان سنجش استقرار می یابد. اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های نیمه متمرکز نیز هفته ی آخر مهرماه اعلام می گردد.
در روند انتخاب رشته، عجولانه و بدون مشورت عمل نکنید

دسته بندی رشته های تحصیلی و نوع گرایش انتخاب رشته تجربی

دسته بندی تعریف نحوه گزینش
استانی رشته های دارای گسترش در بیشتر استان ها
 • روزانه
 • شبانه (بومی استانی)
 • نیمه حضوری (بومی استانی)
ناحیه ای رشته های دارای گسترش در استان های مجاور
 • روزانه غیر دولتی و غیر انتفاعی (بومی ناحیه ای)
قطبی رشته های دارای گسترش در نواحی بومی مجاور
 • روزانه
کشوری رشته های دارای گسترش در تعدادی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی
 • روزانه
 • مجازی
 • پردیس خودگردان، مازاد و مشترک
 
 • 70% ظرفیت رشته های دانشگاه پیام نور در هر شهرستان به داوطلبان بومی همان شهرستان و 30% مابقی ظرفیت، به داوطلبان بومی شهرستان های تحت پوشش مرکز تخصیص می یابد.

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی

انتاخب رشته ها دیگر چند سالی است که به صورت اینترنتی انجام می شوند . با توجه به اینکه انتخاب رشته به صورت اینترنتی صورت می پذیرد، داوطلبان بایستی پس از دریافت نمودن کارنامه اولیه از طریق سایت سازمان سنجش، دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی را نیز که توسط سایت سازمان سنجش منتشر می شود، دریافت و به دقت مطالعه نمایند. از آنجایی که کد رشته ها در جداول موجود در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج شده است، داوطلبان بایستی پس از یافتنکد رشته های انتخابی تجربیمورد نظر، آن را در فرم پیش نویس درج نمایند. از یکی از سه طریق زیر می توان اقدام به انتخاب رشته تجربی نمود:
 •  سریال 12 رقمی ثبت نام
 •   شماره شناسنامه
 
 •    شماره پرونده
 •     کد ملی
 •    شماره سریال شناسنامه
 
 •   شماره 16 رقمی رهگیری ثبت نام
 •     کد ملی
  * به یاد داشته باشید آن چیزی که بسیار مهم است، توجه به اولویت انتخابی ، مقطع تحصیلی رشته ها ، دانشگاه و شهر محل کد رشته و دوره های تحصیلی رشته می باشد. در نهایت بایستی فرآیند انتخاب رشته را تا دریافت رسید .   انتخاب رشته 15 رقمی ادامه دهید. مشاوره تحصیلی تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری را هم از دست ندهید.

دفترچه انتخاب رشته تجربی

دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری گروه علوم تجربی در سه فصل تنظم می شود.
 • در فصل اول به بررسی شرایط و ضوابط کلی پذیرش دانشجو، کارنامه نتایج اولیه و گزینش دانشجو پرداخته می شود.
 • در فصل دوم، جداول زیر گروه ها، ضرایب، ظرفیت و کد رشته های تحصیلی گروه آزمایشی علوم تجربی مورد بررسی قرار می گیرد.
 • در فصل سوم به بررسی شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، جداول کارایی لازم اعضاء در رشته های مختلف تحصیلی و جداول نام واحدها و مراکز دانشگاه های پیام نور پرداخته می شود.

لزوم گرفتن مشاوره برای انتخاب رشته کنکور تجربی

اگر در آزمون سراسری شرکت نموده و مجاز به انتخاب رشته شویم، می توانیم حداکثر 100 کد رشته محل را انتخاب کنیم. در نهایت یک انتخاب از این 100 انتخاب بخشی از آینده ی ما را خواهد ساخت. پس بهتر نیست که در فرآیند انتخاب رشته تجربی کمی محتاطانه تر و با مشورت بیشتری پیش برویم؟ پیشنهاد می کنیم انتخاب رشته کنکور تجربی خود را با به مشاوران تحصیلی آیدانیتو بسپارید. مشاوره تحصیلی کنکور سراسری را از دست ندهید.

در این مقاله به بررسی موضوع انتخاب رشته کنکور تجربی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله برنامه ریزی دکتری بزنید. 
اگر سوالی در زمینه انتخاب رشته کنکور تجربی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " زمان، شرایط و نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور تجربی" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۵ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۴ دیدگاه
 • user_default_pic ناشناس
  توسط ناشناس در تاریخ ۲۶ اسفند ۹۷ reply-button
  انتخاب رشته کنکور تجربی چقدر در قبولی پزشکی تهران بستگی داره؟ مشاوره مدرسه میگه انتخاب رشته تو تهران مهم نیست فقط رتبه مهمه؟
  user_default_pic مشاور آیدانیتو
  توسط مشاور آیدانیتو در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۷
  سلام دوست عزیز؛ انتخاب رشته کنکور تجربی همانند انتخاب رشته سایر گروه ها نیازمند تجربه و مهارت است. ولی اگر قصد دارید که در رشته پزشکی در دانشگاه تهران پذیرفته شوید، برنامه ریزی، نحوه ی درس خواندن و آگاهی یافتن از تکنیک های تست زنی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

 • user_default_pic بهراد
  توسط بهراد در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۷ reply-button
  انتخاب رشته کنکور تجربی سال 98 نظام قدیمه یا جدید ؟
  user_default_pic مشاور آیدانیتو
  توسط مشاور آیدانیتو در تاریخ ۰۶ فروردین ۹۸
  سلام دوست عزیز؛ به احتمال زیاد انتخاب رشته کنکور تجربی 98 برای داوطلبان نظام قدیم و جدید متفاوت است.