برای ارتباط با مشاورین مرکز از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره
1973 907 909
تماس حاصل فرمایید

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 24
حتی ایام تعطیل
با یک تماس آگاهانه عمل کنید
آیدانیتو ، فضای هوشمند مشاوره و آموزش آنلاین و آفلاین در تمامی مقاطع تحصیلی و خانواده و روانشناسی رو برای شما به ارمغان میاره،سامانه آیدانیتو در مقاطع مختلف دبستان ، دوره متوسطه اول و دوم ، کنکور سراسری،کارشناسی ارشد ، دکتری ، تحصیل در خارج از کشور و حتی ثبت نام دانشگاه بدون کنکور فعالیت میکنه.این سیستم یکپارچه برای مشاوره و آموزش تخصصی، معرفی منابع ، آموزش سرفصلهای مهم ، انتخاب رشته ، ثبت نام دانشگاه بدون کنکور و هرچیزی که فکرشو کنید بهتون کمک میکنه

گرایش های ارشد شیمی

گرایش های ارشد مهندسی شیمی

گرایش های ارشد شیمی

رشته مهندسی شیمی از جمله رشته های پرطرفدار است که از طرفی نظر شیمی دوستان و از طرفی دیگر نظر علاقه مندان به مهندسی را به خود جلب می کند. از آنجایی که دامنه ی تحصیل در رشته مهندسی شیمی بسیار وسیع بوده و ابعاد مختلفی را در بر می گیرد ، گرایش های ارشد مهندسی شیمی بسیار متنوع است.

اما قبل از هر صحبتی باید بتوانیم پاسخ درستی برای پرسش: اصلاً رشته مهندسی شیمی یعنی چه؟ بدهیم!

اگر بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم، مهندسی شیمی رشته ای است که در آن می آموزیم چگونه مواد اولیه را به  فرآورده های با ارزش افزوده تبدیل کنیم. می پرسید چگونه؟ معلوم است ، با طرح ریزی در صنایع!

اما مطمئناً در این تعریف ما نتوانستیم حق مطلب را به صورت کامل ادا کنیم، چرا که این تعریف، تعریفی بی نهایت کلی است. با توجه به این مطلب شاید بتوانیم این گونه بگوییم که نیاز ما به مهندسان شیمی یک نیز قطعی و همیشگی است. چرا که در تمامی جنبه های زندگی، حضور آن ها کاملاً احساس می شود.

در مقطع کارشناسی ارشد 13 گرایش برای رشته مهندسی شیمی تعریف می شود

کنکور ارشد مهندسی شیمی

ادامه تحصیل در مقطع ارشد این امکان را فراهم می کند تا بتوان به صورت آکادمیک، مباحث مرتبط با مهندسی شیمی مانند فرآیندهای جداسازی، بیوتکنولوژی و … را به صورت تخصصی تر مورد بررسی قرار داد. یک نکته ی جالب توجه در مورد رشته مهندسی شیمی این است که اگر شیمی را دوست دارید ولی به کامپیوتر یا علوم پزشکی نیز علاقه دارید، می توانید بر روی موضوعاتی کار نمایید که تلفیق موضوعات مورد علاقه تان باشند. به عبارتی از آنجایی که رشته مهندسی شیمی دامنه ای وسیع دارد، شما قادر خواهید بود در مسیرهایی گام بردارید که به آن علاقه بیشتری دارید.

گرایش های ارشد مهندسی شیمی

مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد منتشر شده توسط سازمان سنجش در سال 96، برای مجموعه مهندسی شیمی رشته های مهندسی شیمی ، مهندسی تسلیحات ، مهندسی هسته ای ، مهندسی سیستم های انرژی و مهندسی انرژی های تجدیدپذیر تعریف شده است.

1) مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی

تلفیق علم شیمی با صنایع غذایی از یک سو و از سویی دیگر مهندسی سازی فرآیندها منجربه بهبود عملکردی محصولات غذایی می شوند. از آنجایی که مواد غذایی نقش بسیاری را در سلامت افراد جامعه ایفا می کنند، این رشته اهمیت بسیار زیادی در مباحث مرتبط با پزشکی و سلامت دارد.

2) مهندسی شیمی گرایش طراحی فرآیند

یکی از مهم ترین گرایش های مهندسی شیمی گرایش طراحی فرآیندها است زیرا متخصص این رشته قادر است با اعمال فرمول های شیمیایی و با توجه به شرایط، بهینه ترین فرآیند مرتبط با صنعت نفت را یافته و طراحی نماید.

3) مهندسی شیمی گرایش فرآوری و انتقال گاز

تخصص در این رشته به معنی دارا بودن دانش استخراج گاز و تبدیل آن به گاز قابل مصرف است و از آنجایی که مواد به صورت خام برای انسان قابل استفاده نیستند ، گرایش صنایع گاز بسیار کاربردی و دارای اهمیت است.

4) مهندسی شیمی گرایش پلیمر

یکی از تخصصی ترین گرایش های مهندسی شیمی، گرایش پلیمر است، زیرا تخصص در این رشته به معنی دانش اعمال فرموهال شیمیایی بر پلیمرهای خام به منظور تبدیل به پلیمری صنعتی است.

5) مهندسی شیمی گرایش ترموسینتیک و کاتالیست

اگر بخواهیم به صورت خلاصه این گرایش را مورد بررسی قرار دهیم، بایستی بگوییم که این گرایش از 3 بخش ترمودینامیک، سینتیک و کاتالیست تشکیل شده است. همان طور که از نام ترمودینامیک (گرماپویایی ) پیداست این علم به بررسی رفتار مواد در مواجهه با انرژی – گرما می پردازد. سینتیک علم بررسی مکانیزم و سرعت حرکت ذرات ، سرعت فرآیند های شیمیایی و آنچه بر آن  تاثیرگذار است ، می باشد . کاتالیست نیز دانش سرعت بخشیدن به فرآیندهای شیمیایی است . تلفیق این سه علم موجب بهبود سطح کیفی در هر بخش می شود .

6) مهندسی شیمی گرایش فرآیندهای جداسازی

در این گرایش با استفاده از مدل سازی و شبیه سازی به بررسی فرآیندهای جداسازی پرداخته می شود.

7) مهندسی شیمی گرایش محیط زیست

در سال های اخیر به دلیل علم به تأثیر مواد شیمیایی بر محیط زیست، این گرایش بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

8) مهندسی شیمی گرایش مدل سازی، شبیه سازی و کنترل

یکی از عنوان های بسیار مهم در این گرایش کاربرد هوش مصنوعی در رشته مهندسی شیمی است.

9) مهندسی شیمی گرایش صنایع شیمیایی معدنی

این گرایش، پر طرفدارترین گرایش رشته مهندسی شیمی است. زیرا سهم عمده ای از چرخ صنعت بر پایه ی معدن می چرخد. با استفاده از دانش سیستمی می توان مواد شیمیایی مستخرج از معدن را به سایر مواد معدنی شیمیایی تبدیل نمود.

10) مهندس شیمی گرایش صنایع پتروشیمی

بر همگان واضح است که نفت، بسیار ارزشمند است اما نمی توان نفت را به جای کودهای شیمیایی پای درختان ریخت. پس نیاز به علمی که نفت را به محصولات مورد نیاز تبدیل نماید، احساس می شود .

11) مهندسی شیمی گرایش نانو فناوری

یک مهندسی شیمی نگاهی متفاوت به نانو دارد. یک نوع نگاه نانوشیمیانه که این نوع نگاه می تواند صنعت نانو را متحول نماید.

12) مهندسی شیمی گرایش پدیده های انتقال

یکی از تخصصی ترین گرایش های مهندسی شیمی گرایش پدیده های انتقال است، زیرا یک متخصص پدیدهای انتقال قادر خواهد بود در مباحث مرتبط با انتقال حرارت و مکانیک سیالات از متخصصان این رشته ها، حرفه ای تر عمل کند. دروس طراحی راکتور، ریاضیات عددی و ترمودینامیک در سطوح پیشرفته در این مقطع مورد بررسی قرار می گیرند.

13) مهندسی شیمی گرایش زیست پزشکی

از جوان ترین گرایش های مهندسی شیمی ، گرایش زیست پزشکی است که ابتدا در دانشگاه های تربیت مدرس و تهران ارایه شد. متخصصان این گرایش به دنبال یافتن روش هایی در مهندسی شیمی هستند تا به کمک آن ها بتوانند در زمینه ی پزشکی و درمان بیماری ها ، کارآمدتر عمل نمایند. می گویید چگونه؟ بگذارید برایتان مثالی بزنیم:

سال هاست که در زمینه ی ترمیم بافت ها و یا تولید داروهای جدید، تلاش های مستمری انجام گرفت است. در رشته زیست پزشکی به صورت تخصصی تر به این موضوع پرداخته می شود که بهینه ترین روش برای ترمیم بافت های معیوب چه روشی است و یا مثلا چگونه می توان مصرف داروها را که در جامعه ی امروزی بخشی از زندگی هر فرد را تشکیل می دهند، کاهش داد و اگر امکان پذیر نیست، آیا می توان جایگزین مناسبی برای آن ها یافت و باز هم اگر امکان پذیر نیست، آیا می توان اثرات نامطلوب آن ها را کاهش داد؟

در نهایت بایستی بگوییم:

  • اگر در مورد رشته مهندسی شیمی اطلاعاتی دارید که  معتقدیدراهنمای دوستانتان برای ادامه ی تحصیل در این رشته است
  • و یا اگر اطلاعات دقیق تری از گرایش های رشته مهندسی شیمی دارید

شما را به چالش ” سهیم شدن در تجارب همدیگر” در قسمت نظرات دعوت می کنیم .

در این چالش از تجربه هایی که در مسیر تحصیل در رشته مهندسی شیمی داریم ، می گوییم و با این روش با اطلاعاتی جامع تر و البته چشمانی بازتر ، نسبت به انتخاب و یا ادامه ی مسیرمان اقدام می کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.