اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸

نویسنده : مهربان
۰۹ اردیبهشت ۹۷ ۵۹۵ ۰

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد " می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد که پیش نیاز آن فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی است به دو طریق کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، امکان پذیر می باشد. مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، دو سال است و از طریق آزمون ارشد همگانی پذیرش دانشجو در این مقطع انجام می شود و مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، دوره ای شش تا هفت ساله است و پیش نیاز ورود به این مقطع، داشتن مدرک دیپلم یا مدرک پیش دانشگاهی می باشد. با توجه به اهمیت و ارزش انتخاب رشته در این مقاله به طور مفصل راجع به اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 صحبت خواهیم کرد.

نحوه انتخاب رشته ارشد 98

داوطبان پس از مشاهده کارنامه منتشر شده از جانب سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org در نهم خرداد ماه در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند فرم انتخاب رشته را تکمیل مینمایند. لازم به ذکر است انتخاب رشته ارشد آزاد 98 حدود یک هفته پس از اعلام نتایج انجام خواهد شد. داوطلبان در انخاب رشته خود مجاز به درج 100 کدرشته میباشند اما نحوه ی چینش کد رشته ها خود مسئله ای مهم در تکمیل فرم ثبت نام است که در ادامه با نحوه انخاب رشته و چینش رشته های آشنا خواهید شد. وارد کردن کد رشته به براساس شانس قبولی اشتباهی بزرگ است که مانع بزرگی برای ورود به دانشگاه میشود. بنابراین با اطلاعات کامل وارد مرحله انتخاب رشته شوید.قبل از انتخاب رشته سراغ دفترچه انتخاب رشته در دهم خرداد ماه منتشر خواهد شد بروید و از سهمیه ها امتیازات و شرایط شرکت در انتخاب رشته مطلع شوید.
انتخاب رشته به میزان کسب رتبه قبولی در پذیرش دانشگاه ها تاثیرگذار است
برای انتخاب انتخاب رشته نیاز است رشته و دانشگاه های مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید، در ادامه عواملی که در انتخاب رشته مورد بررسی قرار خواهند گرفت را مشاهده خواهید کرد.
 • انتخاب رشته با در نظر گرفتن رتبه ی کسب شده داوطلبان کارشناسی ارشد 98، از مسئله های مهم و تأثیرگذار در نتیجه انتخاب رشته کارشناسی ارشد می باشد.
 • انتخاب دانشگاه هایی که سطح علمی بالایی را دارند فراموش نکنید.
 • توجه به ظرفیت های ارائه دانشگاه های سراسری و آزاد در رشته های مورد نظر داوطلبان و مقایسه ظرفیت ها با رتبه ی کسب کرده می تواند در انجام انتخاب رشته منطقی در رشته و دانشگاه، به داوطلب کمک کند.
 • آنالیز و بررسی کارنامه داوطلبان کارشناسی ارشد در سال های گذشته و مطلع شدن از وضعیت پذیرش دانشگاه از نکات مهم در مرحله انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 است.
داوطلبان عزیز با توجه به افزایش یا کاهش ظرفیت ها و آنالیز کارنامه داوطلبان سال های گذشته و سپس بررسی رتبه ی خود با توجه به شرایط گفته شده، می توانند دانشگاه های مد نظر و قابل قبولی را برای خود در نظر بگیرند. از آنجایی که در مقطع کارشناسی، با کسب رتبه قبولی داوطلبان ،50 درصد از راه موفقیت را طی خواهند کرد توصیه میکنیم با انجام انتخاب رشته هوشمندانه و اصولی به موفقیت کامل دست پیدا کنید.
در اولویت بندی رشته ها و دانشگاه ها در مرحله ی انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 چه عواملی مؤثر هستند؟ در اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 بهتر است به مواردی که در ادامه ذکر می شود، توجه کنید.
 • ظرفیت های دانشگاه ها در ارائه رشته مورد نظر داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد
 • علاقمندی به رشته های درج شده در انتخاب رشته
 • اطلاع از هزینه های دوره های مختلف سراسری و دانشگاه آزاد – غیرا نتفاعی و ...
 • توجه به رتبه کسب شده و ظرفیت رشته مورد نظر
 • توجه به مسیر دانشگاه های انتخاب شده
 • توجه به سطح علمی و کیفیت آموزشی دانشگاه های انتخاب شده
 • اطلاع از بازار کار رشته های مورد نظر و آینده شغلی آن
 • استعداد و توانایی ورود به رشته انتخاب شده
داوطلبان عزیز با توجه به نکات گفته شده می توانند انتخاب دقیق و درستی داشته باشند و از  آینده ی شغلی خود، در آینده نگرانی نداشته باشند.  

نحوه بررسی انتخاب های داوطلب

در این مقاله با تأکید بسیار در مورد اولویت بندی رشته ها و دانشگاه ها رو به رو شدید. دلیل این تأکید نحوه ی بررسی انتخاب های داوطلب در دفترچه انتخاب رشته می باشد. داوطلبان کارشناسی ارشد که مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98، شده اند. برای انتخاب رشته 100 گزینه پیش رو خواهند داشت. بررسی انتخاب رشته داوطلب در کارشناسی ارشد از گزینه اول انتخابی شروع می شود. اگر ظرفیت رشته و دانشگاه مورد نظر به دست داوطلبانی که رتبه ی بهتری از شما را کسب کرده باشند، پر شده باشد، انتخاب دوم شما مورد بررسی قرار می گیرد و اگر باز هم ظرفیت پر شده باشد، انتخاب های بعدی شما به ترتیب گزینه های وارد شده مورد بررسی قرار می گیرد تا جایی که به ظرفیت خالی با توجه به رتبه کسب شده برسند.

شرایط انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

یکی از مهم ترین موارد قابل بررسی در اصول و نحوه ی انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98، اطلاع از شرایط انتخاب رشته کارشناسی ارشد می باشد. داوطلبان کارشناسی ارشد، برای تحصیل در این مقطع در ابتدا نیاز به کسب مدرک کارشناسی دارند و بعد از آن می توانند ثبت نام آزمون ارشد را انجام دهند و در صورتی که در اعلام نتایج ارشد، مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه و سایر دوره ها بودند، می توانند انتخاب رشته و دانشگاه را بر اساس اولویت انجام دهند. بنابراین داوطلبان برای موفقیت در انتخاب رشته نیازمند تلاش برای کسب رتبه برتر هستند.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " نحوه انتخاب رشته ارشد" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید

 

زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد ناپیوسته 98

طبق اعلام سازمان سنجش در دهه ی دوم خردادماه 1398، انتخاب رشته کارشناسی ارشد آغاز می شود. تاریخ انتخاب رشته ارشد از 12 خرداد ماه داوطلبان عزیز قبل از شروع به انتخاب رشته، دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد را به طور کامل و دقیق مطالعه کنید.

نکات مهم در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98

برای موفقیت در پذیرش دانشگاه ها و رعایت اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98، لازم می دانیم شما را به مطالعه ی نکات مهم در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دعوت کنیم. تا بر اثر سهل انگاری و عدم توجه شما به نکات گفته شده، فرصت تحصیل در مقطع کارشناسی را از دست ندهید.
داوطلبان عزیز توجه داشته باشید که دانشگاه ارشد تأثیر زیادی در پذیرش شما در مقطع دکتری خواهد داشت
 • توجه به زمان و تاریخ های درج شده در دفترچه (زمان انتخاب رشته، زمان انتشار دفترچه راهنما و...)
 • مطالعه کامل دفترچه راهنمای ثبت نام و دفترچه راهنمای انتخاب رشته
 • توجه کد رشته و کد ضریب گرایش های مورد نظر
 • رعایت مواردی که در انتخاب رشته منطقی به شما کمک می کند.
در نهایت پس از اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ، پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله معرفی گرایش های ارشد بزنید.
اگر سوالی در زمینه اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " اصول و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد " می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید